V Německu hrozí další střety mezi Turky a Kurdy. Příčinou jsou nepokoje v Turecku

V Německu hrozí další střety mezi Turky a Kurdy. Příčinou jsou nepokoje v Turecku
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Kurdská demonstrace v Německu
12 / 10 / 2015, 14:30

Násilí z Turecka se může rychle přesunout do SRN. Po teroristickém útoku v Ankaře hrozí vypuknutí násilných střetů mezi tureckými nacionalisty a příslušníky kurdské menšiny také v Německu.

Předseda turecké komunity v Německu, Gokay Sofuoglu, dnes reagoval na teroristický útok i na pokračující turecké útoky proti Kurdům a vyzval obě strany, aby se vzdaly násilí a uvedl: "Obávám se, že eskalace násilí v Turecku povede k násilným střetům i na ulicích v Německu."  (Zdroj: Deutsche Welle)

Turci a Kurdové v Německu - nárůst pouličního násilí, ve Frankfurtu tekla krev

Na sociálních sítích prý zaznamenal už několik výzev k účasti na nepovolených demonstracích. Příznivci Strany kurdských pracujících, kterou Turecko, USA i EUe považují za teroristickou organizaci, prý už vyzvali k pomstě na Turcích. O víkendu se v Německu konalo několik prokurdských demonstrací, mimo jiné v Berlíně, Hamburku, Frankfurtu nad Mohanem a Stuttgartu. Jejich průběh však byl podle policie pokojný. (Zdroj: Týden.cz)

Dnes žije v Německu už přes tři miliony Turků, z nichž 2,5 milionu mají jen německou státní příslušnost a většina z nich jsou konzervativní muslimové. A řada z nich se dodnes neintegrovala do německé společnosti. "Oni se nechtějí integrovat do německé společnosti," říká Hartmut, kdo chce zůstat v anonymitě ze strachu před odvetou ze strany násilných Turků. "Dokonce nenávidí, když je nazývají" migranti ". Cítí se velmi "turecky". V Německu se ocitli, když příslušníci starší generace dostaly v 60-tých letech práci v automobilovém a uhelném průmyslu. Po kulturní stránce se dnes většina Turků, dokonce i mladých zde v Německu cítí velmi turecky."Dodává Hartmut, který zkoumá sociální vědy na německé univerzitě. (Celý článek naleznete zde).

Po sobotním teroristickém útoku při kterém zahynulo přes 95 lidí se přes obavy z dalších útoků zvedla vlna nepokojů, která zasáhla i Istanbul. V ulicích demostrovaly tisíce lidí, volající po demisi předsedy vlády a řada protestantů obvinila z útoku i tureckou vládu, minimálně za to, že podcenila možná bezpečnostní rizika.

Vláda pod záminkou, že chce zabránit šíření „výjevů vyvolávajících paniku“, dočasně zablokovala Facebook a Twitter a podřídila média cenzuře. Šéfredaktoři dvou médií, která se rozhodla cenzuře vzepřít, skončili ve vazbě. Úřady navíc pohrozily, že v případě, kdy se jiná média cenzuře nepodřídí, nemusí jejich noviny v následujících dnech vůbec vyjít. V neděli se tisíce lidí sešly na místě činu v Ankaře, pořádková policie jim ale zabránila ve vstupu na prostranství před hlavní železniční stanicí, kde k explozím došlo – přestože mezi nimi byly rodiny truchlící po zemřelých příbuzných. (Zdroj: a2larm.cz)

Přestože Kurdové vyhlásili na památku zemřelých , až do voleb 1. listopadu, klid zbraní, turecké letectvo přesto útočilo celý víkend na pozice Stany kurdských pracujících na jihovýchodě země a také v severním Iráku. Při útocích zahynulo padesát kurdských povstalců a dva vojáci. 

Násilné střety mezi ozbrojenci z PKK a bezpečnostními složkami jsou v posledních týdnech v Turecku téměř na denním pořádku. Proces usilující o mírové řešení problémů kolem velké kurdské menšiny v Turecku zkrachoval letos v červenci. O život od té doby přišlo přes 150 příslušníků tureckých bezpečnostních sil a stovky ozbrojenců PKK. (Zdroj: eurozpravy.cz)

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.