Hrozí válečnému zločinci Putinovi zatčení během summitu BRICS? Vyjádření mluvčího jihoafrického prezidenta

Hrozí válečnému zločinci Putinovi zatčení během summitu BRICS? Vyjádření mluvčího jihoafrického prezidenta
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Vladimir Putin
19 / 03 / 2023, 18:15

K možnému zatčení prezidenta Ruské federace Vladimira Putina při jeho srpnové návštěvě summitu BRICS se vyjádřily úřady Jihoafrické republiky. Mezinárodní soudní dvůr vydal v pátek na ruského prezidenta zatykač.

Mluvčí jihoafrického prezidenta Vincent Magwenya uvedl, že vláda jeho země si ,,uvědomuje své právní závazky". „Jako vláda jsme si vědomi své zákonné povinnosti. V období od nynějška do summitu však zůstaneme v kontaktu s různými zainteresovanými stranami,“ řekl Magwenya, kterého citovala agentura Reuters.

Dodal, že Jižní Afrika ,,vzala na vědomí zatykač vydaný Mezinárodním trestním soudem", ale jak poznamenal, vláda jeho země vyjadřuje silnou touhu urovnat konflikt na Ukrajině mírovou cestou prostřednictvím jednání.

Vladimir Putin potvrdil svou účast na srpnovém summitu BRICS s lídry Brazílie, Indie, Číny a Jižní Afriky.

Jihoafrická republika ratifikovala Římský statut Mezinárodního trestního soudu, a proto má zákonnou povinnost zajistit, aby bylo zatčení Putina realizováno. Soud v Haagu vydal v pátek zatykač na ruského prezidenta a ruskou komisařku pro práva dětí Marii Lvovou-Belovou za spáchání válečného zločinu - nezákonné deportace ukrajinských dětí.

Jihoafrická země trvá na tom, že zůstává v konfliktu nestranná a zdržela se například hlasování o rezoluci OSN odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu a vyzývající Moskvu, aby okamžitě stáhla své síly.

Spolu s dalšími 34 zeměmi se Jižní Afrika také zdržela hlasování OSN odsuzujícího ruskou anexi ukrajinských území v říjnu 2022.

Organizace spojených národů (OSN) v sobotu uznala zapojení Ruské federace do teroristických útoků na ukrajinském území. OSN uznala bombardování činoherního divadla v Mariupolu a nádraží v Kramatorsku za teroristické útoky.

Zdroj: tvp.info, Reuters

Tagy článku