Hrozí války o vodu, IS zavřel stavidla na Eufratu

Hrozí války o vodu, IS zavřel stavidla na Eufratu
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Války o vodu
03 / 06 / 2015, 11:00

Válka o vodu, dlouho předpokládaný trend vývoje mezinárodních konfliktů se naplnil rychleji, než kdo očekával. Za historii lidstva není válek o vodu mnoho. Přesto na stejné řece se válka o vodu vedla už ve starověku.

Agentura AFP s odvoláním na šéfa provincie Anbár, Sabáha Karhúta oznámila, že Islámský stát zavřel veškerá stavidla a výpustě na řece Eufrat u města Ramádí. Ve městech kontrolovaných vládními silami, na východ od Ramádí už dochází k přerušování dodávek pitné vody. Karhút již vyzval irácké vládní jednotky a mezinárodní koalici, aby na IS zaútočili.

Odříznutí měst Chaldíja a Habbaníja může vést k velké humanitární krizi a projeví se i v mnoha dalších městech.

Jedním z důvodů, proč IS snižuje hladinu řeky, může být i snaha pomoci svým vojenským jednotkám dostat se snáze do dalších oblastí a propojit Ramádí s městem Fallúdža. Dlouhodobě se Islámskému státu přehrady nedaří udržet, irácké vládní síly byly zatím vždy schopné vybojovat kontrolu nad vodou zpět.

Tento případ ovlivňování průtoku řeky Eufrat není zdaleka jediný. Loni v létě Turecko zastavilo vody Eufratu, který pramení v tureckém pohoří Taurus. Nejprve v červnu na šest dní snížili průtok vody a poté zastavili vodu úplně.

Na Eufratu jsou v Sýrii tři hlavní přehrady: Tishreen, Eufratu (dříve Lake Assad) a Al-Baas. Přehrada Eufratu je považována za nejdůležitější ze všech tří. Díky tureckému zastavení vody došlo k výraznému snížení hladiny přehrady. Eufratu je největší umělé jezero v Sýrii dlouhé 80 km. Jezero a jeho vodní elektrárna jsou zdrojem vody a elektřiny pro provincie Raqqa a východní Aleppo. V oblastech došla pitná voda a voda nutná pro zemědělství.

Islámský stát byl touto situací v jím ovládaných provinciích velmi rozhněván a kritizoval Turecko za jeho kroky.

Historicky Turecko již mělo konflikt se Sýrií a Irákem kvůli kontrole toku Eufratu. Turecko neuznává status mezinárodní řeky a tím pádem jakoukoliv kontrolu jiných států nad průtokem vody v Eufratu.

Růst ceny balené vody, úbytek vody ve sladkovodních tocích Afriky, pěstování květin pro evropský trh v afrických jezerech, viditelně rozšiřující se poušť jsou příklady rostoucí hrozby nedostatku pitné vody.

Zdroj: Middle East Monitor, novinky.cz

Tagy článku