Hrozí výbuch evropského supervulkánu Campi Flegrei?

Hrozí výbuch evropského supervulkánu Campi Flegrei?
Popisek: Ilustrační obrázek
30 / 12 / 2016, 10:45

Spící podmořské vulkány, nacházející se v Sicilské úžině mezi Sicílií a Tuniskem vykazují známky probuzení. Vulkány vystupují z hloubky kolem 1000 metrů až těsně pod hladinu Středozemního moře.

Kráter Campi Flegrei se zformoval před 39 000 roky, kdy supervulkán vychrlil stovky kubických kilometrů prachu, lávy a kamení do vzduchu. Byla to podle vědců největší sopečná erupce v Evropě za posledních 200 000 let. Poslední erupce Campi Flegrei nastala v roce 1538, naštěstí ve značně menším měřítku.

campi flegrei

Podle odborníků se může toto gigantické sopečné pole blížit kritickému tlakovému bodu. Případná erupce by mohla ohrozit až půl miliónu lidí žijících v této oblasti.

Zvýšené uvolňování kapalin a plynů by způsobilo injekci vysokoteplotní páry do okolních skal, řekl vedoucí výzkumník Giovanni Chiodini z italského Národního institutu geofyziky a vulkanologie v Bologni.

"Hydrotermální skály mohou při zahřátí nakonec ztratit svou mechanickou odolnost, což způsobuje zrychlení směrem ke kritickým podmínkám," řekl Chiodini agentuře AFP.

V tomto okamžiku zatím není možné říci, kdy - nebo zda vůbec - sopka znovu vybuchne, dodal. Pokud ano, bylo by to velmi nebezpečné pro půl milionu lidí žijících uvnitř a blízko kaldery, dodal s využitím vědeckého názvu pro místo vypadající jako mísa, které vzniklo poté, co vulkán odstřelil svůj vrchol.

Od roku 2005 Campi Flegrei prochází tím, co vědci nazývají "nadzvednutím", na což italské orgány reagovaly zvýšením úrovně varování v roce 2012 ze zelené na žlutou, což signalizuje potřebu aktivního vědeckého sledování. Tempo pozemní deformace a nízko úrovňová seismická aktivita se v poslední době zvýšila.

Zmínky o erupcích Campi Flegrei pochází už z dob punských válek (253 př. n. l.), další jsou z období 17. až 20. století.

Zdroj: Daily Mail

 

Tagy článku

-->