Popisek: Ondřej Hejma
Hudebník Ondřej Hejma ( 3. 2. 1951) byl zatčen na íránských hranicích kvůli nesrovnalosti v dokumentech. Pro podezření ze špionáže byl uvězněn. Hrozilo mu bičování, nebo trest smrti. Nakonec se vysvětlilo, že spáchal jen to, že nedodržel termín platnosti víza. Odseděl si tedy jen dva dny.
Hudebník se nikdy nesvěřil s tím, co se dělo za zdmi jednoho z nejhorších kriminálů světa během oněch dvou dnů, které ho prý poznamenaly na celý život. „Nikomu bych to nepřál,“ řekl k tomu Petr Hejma.
psali jsme: Vraždící manželé Janákovi: Doživotní trest za zastřelení sběratele známek u kukuřičného pole a plánování dalších vražd. Spoušť stiskla ona
Do vězení se hudebník dostal během tříměsíční cesty do Nepálu v 70. letech minulého století. Své zážitky popsal v knize „Autostopem do Nepálu.“ O svém uvěznění se v knize nezmiňuje.
„Je fakt, že název je trochu zavádějící, z Prahy do Turecka jsme letěli, v Afghánistánu tehdy nebyla auta, takže ani tam se stopovat nedalo, a zpátky jsme jeli lodí," přiznává zpěvák.
Podle některých zdrojů mohl Hejmu považovat iránské úřady za agenta. Jak se později ukázalo, hudebník pracoval pro americkou zpravodajskou agenturu AP a současně byl zřejmě agentem Státní bezpečnosti. To by vysvětlovalo i důvod, proč dostal na svou cestu výjezdní doložku, na kterou tehdy dosáhli jen ti opravdu prověření.
psali jsme: František Ringo Čech: Seděl v Ruzyni za přípravu ozbrojeného převratu jako vedoucí člen podvratné skupiny Tataři. Jeho božstvem byla lidská lebka Erastus
Íránské věznice jsou proslulé nelidským zacházením a otřesnými podmínkami. Například po nedávných protivládních nepokojích někteří ze zadržených tvrdili, že dívky byly ve vězení sexuálně napadány s neobyčejnou brutalitou.
Také mladí muži ve vazbě byli sexuálně napadeni takovým způsobem, že nyní trpí depresemi a dalšími psychickými a psychologickými problémy a dokonce nejsou ani schopni opustit domov. Iránské úřady dokonce nechali uzavřít věznici Karziak, kde prokazatelně docházelo k brutalitám.
Aktivistka Atenu Farghadáníová, která byla zavřená kvůli tomu, že nakreslila poslancům opičí hlavy, si stěžovala, že ji ve vězení bili jako žito. Dostala tam infarkt a držela protestní hladovku. Vyšetřovatelé ji prý vyslýchali i devět hodin denně.
Není tedy vyloučeno, že s hudebníkem Hejmou zacházeli v íránském vězení stejně brutálně a on se o tom zdráhá promluvit.
Autor: hop