Humanitární katastrofa v Nepálu si vyžádala až 15 tisíc obětí

Humanitární katastrofa v Nepálu si vyžádala až 15 tisíc obětí
Autor fotografie: Krish Dulal, CC-BY-SA-4.0|Popisek: Nepal Earthquake 2015 aftermath
28 / 04 / 2015, 07:45

Humanitární organizace odhadují, že počet obětí bude mnohem vyšší než uvádějí nepálské úřady.

Osm miliónů lidí postihlo zemětřesení, které o víkendu udeřilo v Nepálu, ale i Indii, Bangladéši a Tibetu. Počet obětí vzrostl na více než 4400 a bude nadále růst. Podle OSN potřebuje v Nepálu nezbytně potravinovou pomoc 1,4 miliónu lidí. Zdroj: BBC.

„Podle prvotních odhadů bylo postiženo osm miliónu lidí v 39 regionech. Z nich dva milióny žijí v jedenácti nejhůře zasažených regionech,“ uvedla OSN. Postižené oblasti jsou bez vody, elektřiny, potravin. Panují obavy, že by v nich mohly vypuknout epidemie. (Zdroj: novinky.cz)

Podívejte se na letecké záběry zdevastovaného hlavního města Káthmándú, které pořídily drony.

Podle serveru českátelevize.cz už úřady přistoupily k hromadným kremacím obětí, aby zabránily v šíření nemocí. Nemocnice jsou přeplněné, chybí voda, jídlo. Hněv Nepálců se obrací směrem k vládě, která podle řady z nich dělá málo. Úřady přiznaly, že na takovou katastrofu připravené nebyly.

Statisíce Nepálců strávily už třetí noc pod širým nebem v obavě před dalšími otřesy. Ve strachu z nedostatku jídla, vody a dalších potřeb berou lidé útokem obchody i čerpací stanice, aby si zajistili co možná největší zásoby. Většina obchodů, které v postižených oblastech ještě zůstaly otevřené, už ale nemá prakticky co nabídnout. Pokračuje také útěk lidí z Káthmándú.

Nepřehledná je i situace na mezinárodním letišti v Káthmándú, které má jeden domácí a jeden mezinárodní terminál a je schopné odbavit pouze šest letadel najednou. Letiště nezajišťuje tankování letadel, čímž se komplikuje i letecká přeprava humanitární pomoci. Některé lety nedostanou povolení k přistání, úřady si mimořádné lety "vybírají" a nyní přednostně odbavuji zásilky nouzového přístřeší. 

Takto to vypadalo na letišti těsně po zemětřesení, když se stovky turistů i místních obyvatel snažilo dostat z ohrožené oblasti (zdroj YouTube, RuptlyTV)


Podívejte se na autentické záběry kamer a CCTV z průběhu zemětřesení v Nepálu (zdroj YouTube, Repost 911)

Reportáž The New York Times 

 

Tagy článku