Tisíce křesťanských rodin prchá před IS. Evropa mlčí nebo mluví jen o muslimech

Tisíce křesťanských rodin prchá před IS. Evropa mlčí nebo mluví jen o muslimech
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
26 / 02 / 2015, 09:00

Následky únosu 150 křesťanů islámským státem vyvolaly paniku mezi asyrskými křesťany. Další křesťané prchají z Libye.

V důsledku posledních událostí v severní Sýrii, kdy Islámisté zajali desítky syrských křesťanů a vypálili místní kostel, ("150 syrským křesťanům hrozí smrt z rukou ISIS") uprchlo od pondělí tisíce asyrských rodin ze svých domovů v okolí Hassakeh. Uvedl to Usáma Edward, ředitel asyrské humanitární organizace se sídlem ve Švédsku Human Rights Network. Počet utečenců se pohybuje kolem 5000.

Zdroj: YouTube, FRANCE 24 English 

Islámisté berou za rukojmí především ženy, děti nebo starší osoby a používají je jako živé štíty - ochranu před spojeneckými nálety. Poslední únos byl odplatou za nedávnou prohru džihádistů v boji s kurdskými bojovníky. 

Džihádisté se budou pokoušet vyměnit křesťanská rukojmí za uvězněné bojovníky IS, kteří padli do rukou Kurdům. Mezitím na obsazených územích stínají hlavy obyvatelstvu a vypalují křesťanské kostely jako údajnou odvetu za kolaboraci s kurdskými bojovníky.

Syrský katolický arcibiskup z Hassakeh-Nisibi Jacques Behnan Hindo obvinil tureckou vládu, že je přímo odpovědná za pronásledování křesťanů v Sýrii a za to, že jim znemožňuje emigrovat do Turecka.  

Uvedl: "Na turecko syrských hranicích mohou bojovníci IS dovážet do Turecka nákladními auty  suroviny a potraviny ukradené v Sýrii, především olej, pšenici nebo bavlnu. Oni mohou bez problémů překročit hranice, ale křesťanům je to zakázáno". 

O teroru proti syrským křesťanům jsme psali v článku "Teror v německých uprchlických táborech. Obětí jsou syrští křesťané" nebo "Statisíce iráckých křesťanů muselo uprchnout před islámisty. První Vánoce v cizí zemi". 

Je zarážející, že situaci těchto uprchlíků, kteří mají ke "křesťanské" Evropě podstatně užší pouto, než muslimští uprchlíci, viditelně neřeší ani EU. Na problém jsme upozornili v článku "První uprchlíci ze Sýrii směřují do ČR. Proč ne křesťanští uprchlíci z Iráku?".

Tisíce egyptských občanů pracujících v Libyi utíká přes tuniské hranice zpět do vlasti z obav před osudem jejich 21 krajanů, které džihádisté popravili na břehu Středozemního moře. Egyptská vláda zajišťuje transport svých občanů trajekty po moři i leteckými spoji (psali jsme v článku "Plánujete dovolenou do Tunisu? Zvažte bezpečnostní rizika").

Zvěrstva páchaná islámskými radikály tzv. islámského státu po celém světě vyvolaly exodus křesťanů na celém Blízkém a Středním východě. Situace začíná připomínat situaci ve 30. a 40. letech minulého století, kdy také svět "nevěřil", jaká zvěrstva páchají nacisté na evropských Židech. Svět mlčel a nepomohl a důsledek: nejméně 6 milionů zavražděných Židů.

I to je zřejmě jeden z důvodů, že Izrael vyzývá evropské Židy k emigraci. Trpělivost došla po teroristických útocích.

Zdroj: .dailystar.com.lb

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace