Humanitární organizace bijí na poplach: V syrském peklu umírají nevinní

Humanitární organizace bijí na poplach: V syrském peklu umírají nevinní
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Barelové bomby dopadají na Aleppo
05 / 05 / 2015, 19:15

Mezinárodní společenství se k civilistům v Aleppu obrátilo zády a je lhostejné k nezměrnému utrpení syrského lidu- uvádí Amnesty International ve své zprávě. Jeden z důvodů, proč tisíce Syřanů emigrují do Evropy.

19. dubna jsme zveřejnili článek "Marné oživování dětí po útoku chlórem v Sýrii rozplakalo členy rady bezpečnosti". 

Celým světem otřásly informace o používáním chemických zbraní – konkrétně chlóru při bojích v Sýrii. K útoku došlo 16. března ve městě Sarmín, ale podle svědectví syrského lékaře a humanitárních pracovníků stále dochází k chemickým útokům a umírají další lidé. Muhammad Tamarí promítnul členům rady bezpečnosti OSN video, ve kterém se marně pokouší oživit oběti útoku chlórem včetně malých dětí.

Amnesty International zveřejnila nejnovější zprávu o utrpení lidí v Aleppu, které je bombardováno letectvem prezidenta Bašára al-Assada. A to jen 50 kilometrů od tureckých hranic.

„Trestuhodné a neustávající údery na civilní čtvrti dokazují, že jde o politiku, která má za cíl záměrně a systematicky útočit na civilisty. Tyto útoky představují válečné zločiny a zločiny proti lidskosti,“ uvedl Philip Luther z Amnesty International. Jak dodal, ze strany syrské vlády jde o „kolektivní trest vůči obyvatelům Aleppa“.

Syrské letectvo shazuje na některé čtvrti údajně i takzvané barelové bomby, tedy sudy naplněné střepy a výbušným materiálem. Damašek to popírá, podle AI ale tyto útoky zabily v loňském roce v Aleppu a jeho okolí více než 3000 civilistů. Jen letos v dubnu místní aktivisté zaznamenali nejméně 85 útoků barelovými bombami, které zabily nejméně 110 osob.

Jak ve zprávě AI popsali místní obyvatelé, následky těchto útoků jsou otřesné. „Viděl jsem děti bez hlav, všude byly rozesety kusy těl. Tak jsem si představoval, že vypadá peklo,“ uvedl zaměstnanec místní továrny po jednom z loňských útoků. Velmi vážná jsou i zranění, která tyto bomby způsobují. „Barelové bomby jsou tou nejděsivější zbraní způsobující velmi bolestivá zranění... Musíme řešit množství zranění, amputací, případů, kdy se dostala střeva mimo tělo člověka, je to šílené,“ uvedl jeden z chirurgů z Aleppa.

Podívejte se na videa YouTube z posledního týdne (upozorňujeme, že některé záběry jsou drastické)


GlobalLeaks News


BBC News 


Daily News Press

War Clashes

Zdroj:lidovky.czTagy článku