Humanitární organizace Lékaři bez hranic obvinila USA z válečného zločinu

Humanitární organizace Lékaři bez hranic obvinila USA z válečného zločinu
Popisek: Ilustrační foto
06 / 10 / 2015, 18:30

Nemocnice Lékaři bez hranic v Kunduzu, kde bylo asi 200 lidí, byla zničena v důsledku sobotního ranního bombardování, při kterém zahynulo 22 lidí. Mluvčí ozbrojených sil USA už přiznal, že americké vojenské letectvo v té době provádělo nálety „nedaleko" nemocnice.

Generál John Campbell, velitel mezinárodních sil v Afghánistánu dnes prohlásil v americkém Senátu, že nemocnice v afghánském Kunduzu byla zasažena omylem a že USA by nikdy záměrně na zdravotnické zařízení neútočily. Uvedl, že afghánská armáda požádala o pomoc a že při následné operaci pak byla zasažena nemocnice. 

Podle CNN byly nálety provedeny americkým bitevní letadlem AC-130, který byl povolán v okamžiku, kdy byly v úzkých pozemní jednotky afghánské armády, nikoliv američtí vojáci, jak Pentagon původně tvrdil. Letoun je těžce vyzbrojen děly, která se zaměřují vizuálně, a neplatí pro něj pravidla pro omezení vedlejších škod. Zdroj: novinky.cz

O letadle AC-130 jsme psali v článku: Nové gunshipy AC-130J pro americké letectvo

Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) má za to, že silové složky USA a Afghánistánu se prakticky přiznaly, že spáchaly v afghánském městě Kunduzu válečný zločin. Prezident Barack Obama už dříve prohlásil, že USA případ vyšetřují, odpovědnost státu za letecký úder ale nepřiznal. 

Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) má za to, že silové složky USA a Afghánistánu se prakticky přiznaly, že spáchaly v afghánském městě Kunduzu válečný zločin. 

Prezident Barack Obama už dříve prohlásil, že USA případ vyšetřují, odpovědnost státu za letecký úder ale nepřiznal. Zdroj: cz.sputniknews.com

 

YouTube, Al Jazeera English 

Tagy článku