Hurá do Evropy! Facebook radí syrským uprchlíkům, jak se dostat nejbezpečněji a nejlevněji do EU

Hurá do Evropy! Facebook radí syrským uprchlíkům, jak se dostat nejbezpečněji a nejlevněji do EU
Autor fotografie: www.facebook.com/Journey.asylum|Popisek: Facebook/
30 / 08 / 2015, 22:45

Utečenci našli novou bezpečnou trasu do EU, ale vede přes polární kruh.

Jaké jsou zkušenosti se sociálními dávkami v zemích EU? Kde jsou uprchlíkům kladeny nejmenší překážky? Jak se vyhnout sejmutí otisků prstů? Nic není problém. Máme přece sociální sítě a vzájemně sdílíme svoje zkušenosti. 

Nejlevnější a nejnebezpečnější cesta do Evropy vede přes Středozemní moře z Libye do Itálie, alespoň to radí tato facebooková stránka syrským utečencům. Další možností je cesta přes Turecko na řecké ostrovy a dál na evropskou pevninu. Tato cesta je sice bezpečnější, ale mnohem dražší. A další možností je cestovat přes Rusko do Norska přes severní polární kruh. A mohou k tomu využít v Rusku i horkovzdušných balónů, protože v zemi neplatí striktní omezení jako například ve Spojených státech.

Desítky Syřanů letos vyrazily na cestu na sever Ruska, kde chtějí překročit hranice s Norskem. Do norského městečka Kirkenes, které leží více než 4 000 kilometrů severně od Damašku, takto měsíčně doputuje až dvacítka uprchlíků. Informaci zveřejnil server iDnes.cz, který ji převzal z britského deníku The Guardian.

„Je to relativní novinka - začalo to asi před půl rokem,“ řekl policejní komisař Thomas Pettersen deníku . „Můžeme říct, že to měsíčně zkusí pět až dvacet lidí. Někteří z nich to zkoušeli i na kole. Zbytek se nechává převážet v ruských autech. Překročit hranice je pro ně jednoduché - můžou jenom sedět v autě a dostanou se do Norska. A je to legální,“ dodal.

Podle místního deníku Sor-Varanger Avis tuto neotřelou metodu za rok 2015 využilo už 133 uprchlíků, převážně ze Sýrie. Když se úspěšně dostanou do Norska, čeká je jen zběžný pohovor s policisty. Pak už mohou nastoupit do letadla, které dvakrát denně létá do Osla. O cestě do Evropy skrze polární kruh už přitom Syřané uvažují delší dobu. Dříve se ale obávali, že překročit norsko-ruskou hranici je nemožné. Někteří proto doporučovali ještě méně pravděpodobný způsob - koupit si v Rusku horkovzdušný balón a do Norska přeletět. Zdroj: zpravy.idnes.cz

I tak může vypadat pomoc nevládní organizace pod názvem SOS - Cesty Syřanů k azylu. Na této facebookové stránce je dokonce uveden ceník, na kolik vyjde Syřany cesta do Evropy přes řecké ostrovy:

Není to tak dávno, kdy jsme zveřejnili informaci o webové stránce, která radí imigrantům: "Poznejte rozdíl mezi ekonomickým a humanitárním žadatelem o azyl".  A 18. června jsme zveřejnili článek "Vítejte v Evropě! Objevili jsme web pro uprchlíky s návodem na infiltraci EU", který byl citován i na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny.

Otázkou zůstává, kdo se skutečně skrývá za podobnými iniciativami, které nejenom, že poskytují rady a informace za hranicí zákona, ale současně potencionálním zájemcům o azyl v EU podstatně zlehčují nejen cestu, ale i nabízejí návod, jak se například vyhnout povinné identifikaci běženců. Jak jinak vysvětlit, že je zveřejněna informace o použití vteřinového lepidla, které znemožní nebo znesnadní identifikaci žadatelů o azyl?

 

Tagy článku