Hurikán Matthew zabil na Haiti nejméně 264 lidí. V ohrožení je až 12 milionů lidí

Hurikán Matthew zabil na Haiti nejméně 264 lidí. V ohrožení je až 12 milionů lidí
07 / 10 / 2016, 06:30

Hurikán Matthew, který několik dnů sužuje karibské ostrovy, zabil již nejméně 264 lidí, z toho naprostou většinu na Haiti.

Nassau (ČTK) - Informovala o tom agentura BBC s odvoláním na haitské úřady. Haitská vláda zvýšila počet obětí na 264, z toho padesátka lidí přišla o život ve městě Roche-a-Bateau na jižním pobřeží ostrova. V oblastním středisku Jérémie živel smetl čtyři pětiny domů a v celé provincii zničil 30.000 domů. Většina obětí připadá na města a rybářské vesnice na jižním pobřeží, uvedla BBC. Mnoho lidí zabily padající stromy, letící trosky či rozvodněné řeky. Rychlost větru přesahovala 230 kilometrů za hodinu. V sousední Dominikánské republice hurikán připravil o život čtyři lidi. Zdroj: eurozpravy.cz

Živel, který je nejsilnějším hurikánem v oblasti za devět let, dnes cestou k Floridě zesílil ze třetí kategorie na čtvrtou na pětistupňové škále síly hurikánů. Americké státy vyhlašují stav ohrožení a úřady již doporučily či nařídily evakuaci zhruba dvou milionů lidí z pobřežních oblastí. Pro Floridu vyhlásil stav nouze i prezident Barack Obama, což umožňuje rychlejší pomoc z federálních amerických zdrojů.

Hurikán se dnes přehnal podél Baham, kde podle Reuters patrně nezpůsobil vážnější škody. Vítr, který ho provázel, měl rychlost přes 200 kilometrů v hodině. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) ovšem v posledních hodinách dosáhl rychlosti přes 220 kilometrů v hodině, což Matthewa posunulo do čtvrté kategorie na pětistupňové škále síly hurikánů. Nyní míří nebezpečný živel k jihovýchodnímu pobřeží Spojených států a nad Floridu by měl dorazit v noci na pátek místního času (v pátek ráno SELČ).

"Každý v našem státě se musí připravit na přímý úder," varoval na dnešní tiskové konferenci guvernér Floridy Rick Scott. Dodal, že pokud hurikán udeří na Floridu přímo, může to mít katastrofální následky. Floridské úřady proto doporučily evakuaci 1,5 milionu lidí z pobřežních oblastí.

S podobnými opatřeními přišel i guvernér sousední Georgie Nathan Deal, který dnes nařídil evakuaci 500.000 lidí žijících u atlantického pobřeží.

Celkem je v ohrožení až 12 milionů lidí. Státy Florida, Georgia a Severní a Jižní Karolína již vyhlásily stav nouze, který umožňuje jejich guvernérům povolat na pomoc armádu. Na Floridě pomáhá s evakuací na 2500 členů Národní gardy. Kvůli evakuaci statisíců obyvatel se dnes na silnicích v těchto čtyřech státech tvořily dlouhé kolony a benzínovým stanicím a obchodům s potravinami došly zásoby.

Matthew je nejsilnějším hurikánem v karibské oblasti od roku 2007, kdy oblast postihl hurikán Felix. Ten udeřil začátkem září na karibských ostrovech a ve střední Americe a vyžádal si na 130 obětí. Nejsilnější vítr během něho dosáhl až 280 kilometrů v hodině, což zařadilo hurikán Felix do nejvyšší kategorie pět (tam patří hurikány, při nichž síla větru přesáhne 250 kilometrů v hodině).

Samotné Spojené státy pamatují, že hurikán čtvrté či nejvyšší kategorie udeřil na pevninu naposledy před 12 lety. Šlo o hurikán Charley, který v srpnu 2004 způsobil ve státech na jihu USA škody ve výši 14 miliard dolarů (téměř 340 miliard korun).

Na hurikán dnes zesílila i tropická bouře Nicole, která se nachází několik stovek kilometrů jižně od Bermud a pohybuje se severozápadním směrem rychlostí deseti kilometrů za hodinu. K americkému pobřeží by se podle NHC přiblížit neměla.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace