Houthiové sestřelují americkou techniku – nejdříve Apache, nyní F-16

Houthiové sestřelují americkou techniku – nejdříve Apache, nyní F-16
Autor: CC BY-SA 2.0|Popisek: Apache ilustrační snímek
11 / 05 / 2015, 12:30

Během posledního týdne došlo ke dvěma sestřelům americké techniky, kterou používá koalice vedená Saúdskou Arábií v boji proti šíitským povstalcům v Jemenu.

Po sestřeleném útočném vrtulníku Apache saúdského letectva minulý čtvrtek, oznámilo dnes Maroko, že pohřešuje stroj F-16, který se účastnil akcí koalice na obnovení legitimního režimu v Jemenu.

Oficiální zpravodajský web Houthiů al-Maseera oznámil, že stíhačka F-16 byla sestřelena protiletadlovým dělem v oblasti Wadi Nashour v severozápadní provincii Saada u hranic se Saúdskou Arábií. Zároveň oznámili odpal raket Kaťuša na saúdská města Jizan a Najran jako odpověď na útok saúdské armády na provincie Saada a Hajjah.

Při pohledu na sestřelenou americkou techniku se nabízí otázka, jak moc ovlivní bezpečnostní situaci moderní baterie S-300, které dodá Rusko Íránu. Marocká F-16 mohla být teoreticky nějaké staré specifikace, ale Apache saúdského letectva jsou i verzích D, tedy Longbow … Pokud se daří sestřely západní techniky v takovémto nerovném konfliktu, bude Írán prakticky nenapadnutelný.

Psali jsme: Může ruský raketový systém S-300 znemožnit letecký útok Izraele na Írán?

Zdroj: Reuters, CNN

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace