Autor fotografie: U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Aaron Lau / Public Domain / Wikimedia Commons|Popisek: USS Arleigh Burke
Posádce kontejnerové lodi se podařilo zachytit záběry přímo z útoku hútíjské teroristické skupiny. Jemenská teroristická skupina v poslední době stále více využívá strategii sebevražedných lodí, které cílí na projíždějící lodě.
V situaci, kdy se výrazně zvýšila hrozba teroristických útoků na mezinárodní námořní dopravu, především v Rudém moři, není tento incident ojedinělý. Liberijská kontejnerová loď Pumba byla napadena bezpilotním povrchovým plavidlem (USV) řízeným teroristickou organizací Hútíů. Jak potvrdil portál News18, rychlá reakce bezpečnostního týmu na palubě hrozbu úspěšně eliminovala. Díky záběrům z paluby publikovaných na sociální síti X můžeme vidět celý průběh útoku. Tento opakující se incident podtrhuje naléhavou potřebu zvýšené ochrany a bezpečnostních opatření pro lodě plující v rizikových oblastech.
Hrozba jménem hútíjský dron na obzoru
Loď Pumba se nacházela asi 64 námořních mil severozápadně od jemenského přístavu Al Mukha, když se k ní začalo přibližovat malé, rychle se pohybující plavidlo. Toto bezpilotní povrchové plavidlo (USV) bylo naloženo výbušninami a mělo jasný cíl, způsobit maximální škody. Hútíové, které podporuje Írán, stále více využívají moderní technologie a taktiky k narušování mezinárodní námořní dopravy v Rudém moři. To je totiž klíčovou vodní cestou pro globální obchod. Útoky probíhající intenzivněji od začátku války v Gaze představují závažnou hrozbu nejen pro lodě, ale také pro bezpečnost posádek a nákladu, které přepravují.
Bezpečnostní tým na palubě Pumby byl složený z námezdníků z Ukrajiny, kteří když zaznamenali neznámé plavidlo, nemarnili čas. Jakmile bylo nepřátelské USV v dostřelu, tým zahájil palbu z pušek Steyr. Videozáznam z incidentu ukazuje, jak tým vypálil zhruba dvě desítky ran během 14 sekund, což vedlo k mohutné explozi nepřátelské lodi přibližně 30 metrů od boku Pumby. Exploze byla silná a potvrdila značné množství výbušnin na blížící se lodi. Bezpečnostní tým, který podle informací portálu TheWarZone, postupoval podle standardních operačních postupů (SOPs), tak odvrátil potenciálně katastrofální útok. Událost zdůraznila jak je důležité dbát neustálé ostražitosti a připravenosti, především v době boje proti teroristickým hrozbám v Rudém moři.
Hútíjská taktika sebevražedných lodí USV a dronů UAV
Hútíové se specializují na taktiku s využitím dálkově ovládaných sebevražedných lodí (USV) a dronů (UAV) plných výbušnin, které jsou určeny k útoku na obchodní a vojenské lodě, informoval portál Council on Foreign Relations. Tato zařízení řízená z dálky se přibližují k cílovým plavidlům a poté explodují, což má za cíl způsobit co největší škody. Tato taktika se stává stále častějším nástrojem Húthíů k narušování námořní dopravy v regionu. Zbraně i technologie Hútíům dodává Iránský režim, který se dlouhodobě podílí na destabilizaci regionu. Různé islámské radikální polovojenské organizace, mezi něž patří kromě Islámského odporu (Irák) také Íránské revoluční gardy nebo Hizballáh a Hamás, jsou finančně i strategicky napojeny na Írán. Ten se prostřednictvím militantních organizací snaží uskutečňovat malé útoky proti Izraelcům a Američanům na různých místech v regionu.
Další případy útoků Hútíů v Rudém moři
Incident z 20. července není ojedinělý. V posledních letech Hútíové zvýšili počet útoků na obchodní lodě v Rudém moři a jeho okolí. Například v prosinci 2023 zaútočili na řeckou nákladní loď Tutor, která byla zasažena bezpilotním plavidlem a utrpěla vážné škody, jak informovalo BBC. Videozáznam z incidentu ukazuje, jak se členové bezpečnostního týmu snaží identifikovat hrozbu, ale nebyli schopni zabránit útoku, který vyústil v mohutnou explozi a rozsáhlé škody na plavidle. Jeden člen posádky podle informací zemřel na následky výbuchu, zbytek posádky složené z Filipínských námořníků se evakuoval s pomocí US Army a francouzské armády. Tyto armády udržují od zhoršení bezpečnostní situace zvýšenou aktivitu v oblasti.
Útoky hútíjů v Rudém moři vytvářejí tlak globální obchodní trasy. Rudé moře je jednou z nejdůležitějších vodních cest pro mezinárodní obchod, s přibližně třetinou veškerého kontejnerového provozu, který jím prochází. Hútíové však útočí na lodě bez ohledu na jejich původ nebo cíl, což způsobuje rozsáhlá narušení a zvyšuje náklady na dopravu. Podle portálu USNI News se celkový objem dopravy skrze Suezský průplav snížil až o polovinu v důsledku Hútíjských útoků. Některé lodní společnosti, včetně A.P. Møller-Mærsk, se rozhodly vyhnout Rudému moři a Suezskému průplavu a místo toho plout kolem Afriky, i za cenu zvýšení nákladů a prodloužení celkového času plavby.