Hybridní hrozby jsou větší než v minulosti, říká zástupce NATO

Hybridní hrozby jsou větší než v minulosti, říká zástupce NATO
Autor: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
02 / 12 / 2017, 12:30

Prostředky hybridních konfliktů se využívaly i v minulosti, nový je ale rozsah, v jakém jsou nyní uplatňovány.

 Na bezpečnostní konferenci v Praze to dnes řekl náměstek generálního tajemníka NATO Arndt Freytag vonLoringhoven. Varoval, že hybridní hrozby vůči členským státům aliance nepocházejí jen od Ruska, ale i od teroristických uskupení.

"Hybridní hrozby nejsou nic nového. Země vždy používaly propagandu, sabotáže a podobné prostředky k destabilizaci jiných zemí. Nový je ale rozsah a intenzita toho, v jaké míře se tyto nástroje uplatňují," řekl Loringhoven.

Podotkl, že Rusko v minulosti ztratilo část svého vlivu v Evropě a nyní se ho snaží získat zpět pomocí hybridních akcí. "Ty jsou při každém použití jiné - někdy to je ovlivnění voleb, někdy narušení základní infrastruktury například pomocí kybernetického útoku, někdy šíření propagandy nebo fake news," řekl.

V plné míře se podle něj využívání prostředků hybridního konfliktu projevilo při obsazení ukrajinského poloostrova Krym, kde Rusko využilo nejen propagandistické prostředky, ale i neoznačené vojáky. "Anexe Krymu ukázala, jak mlhavá je hranice mezi válkou a mírem," řekl Loringhoven.

Rusko ale není jediným aktérem, který vůči NATO využívá hybridní operace. V určité míře je podle Loringhovena uplatňují i teroristé, kteří vyzývají k útokům vůči západním cílům. "Terorismus kromě násilí používá i propagandistická opatření," připomněl například náborové kampaně skupiny IS zaměřené na radikalizaci Evropanů.

Náměstek generálního tajemníka NATO uvedl, že hybridní akce jsou poměrně efektivní v porovnání s vynaloženými náklady, a proto jimi lze vyvážit i nevýhody v oblasti standardních vojenských kapacit. Aliance kvůli tomu vytváří speciální jednotky, které by se zabývaly v první řadě hybridními hrozbami a hledaly by způsob, jak se jim bránit.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace