Hysterie Číny z "nebezpečné" taktiky japonských letadel

Hysterie Číny z &quote;nebezpečné&quote; taktiky japonských letadel
Autor fotografie: Japonské letectvo|Popisek: Japonská stíhačka F-15
28 / 10 / 2016, 09:45

Čínské ministerstvo obrany ve čtvrtek vydalo prohlášení, že se zvyšuje počet nebezpečných akcí japonských vojenských letadel vůči čínským letadlům.

Japonsko na začátku tohoto měsíce oznámilo, že počet vzletů vojenských letadel k čínským strojům pohybujícím se v okolí japonského vzdušného prostoru mezi 1. dubnem a 30. zářím vzrostl na 407, což je dvakrát více než za stejné období roku 2015.

"Tak vysoký počet vzletů proti Číně narušuje nejen rutinní výcvik, ale také oslabuje bezpečnostní zájmy Číny," řekl Wu Qian, mluvčí čínského ministerstva národní obrany na briefingu ve čtvrtek.

Čínské letectvo poslalo na konci září více než 40 letadel do západního Pacifiku nedaleko japonského ostrova Okinawa.

Psali jsme: Čína provokuje u japonských ostrovů Miyako a Okinawa

Wu řekl, že japonská letadla používala nebezpečné taktiky během vzletů k čínským letadlům.

"Letadla japonských vzdušných síl zapnula radiolokátory pro řízení palby, nebo dokonce vypustila infračervené světlice během setkání s čínským letadlem," řekl Wu, který tyto akce nazval "neprofesionální a nebezpečné."

Wu řekl, že čínské vojenské lety poblíž Japonska byly zcela v rámci mezinárodního práva a standardních leteckých postupů.

Japonsko reagovalo nepřiměřeně a riskovalo nehody a vztahy mezi oběma zeměmi, dodal Wu. Čína během čtvrtečního briefingu neuvedla žádné zvláštní incidenty.

Japonské ministerstvo obrany nedalo CNN žádný bezprostřední komentář k čínským tvrzením.

Zdroj: CNN

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.