Je průjezd ruských motorkářů Noční vlci bezpečnostním rizikem?

Je průjezd ruských motorkářů Noční vlci bezpečnostním rizikem?
Autor fotografie: Nočnyje volki by www.volganet.ru. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons|Popisek: Noční vlci
24 / 04 / 2015, 07:45

Noční vlci jsou "populárnější" než americký válečný konvoj Dragoon Ride.

Státní úředníci a policie v těchto dnech vymýšlejí plán, jak motorkářům průjezd znepříjemnit.  Podle zjištění serveru Lidovky.cz se policisté připravují na rozsáhlou kontrolu motorkářského gangu z Ruska. Budou například zjišťovat, zda u sebe nemají zbraně, drogy či zda nejsou pod vlivem alkoholu. Pečlivou kontrolou projdou i jejich motorky. Čeští úředníci chtěli konvoj rozbít na menší části, aby nemohli jet pohromadě. To ale podle dopravní policie nebude možné. „Budou muset jet jako běžní účastníci provozu,“ uvedl David Suchan z policejního prezidia. 

Vedle obvyklých kontrol, které se týkají všech řidičů, plánuje policie zvlášť sledovat chování početné skupiny ruských řidičů. „K tomu se většinou přistupuje i v případě hooligans či jiných skupin obdobného ražení. Motorkářské gangy v sobě skrývají možnost drog a zbraní. Monitoring z této strany samozřejmě proběhne,“ uvedl Suchan. 

  • Článek o pozadí podivných aktivit motorkářského gangu "Noční vlci", který je oficiálně podporován nejen ruským prezidentem Putinem, ale i ruskými státními orgány, byl zveřejněn v polštině na serveru niezalezna.pl "Noční vlci: Ruská továrna na zabíjení"
  • Článek v Hospodářských novinách zase popisuje, jak vznikl Putinův motorkářský gang?

Podívejte se na rozhovor s prezidentem klubu "Night Wolves" Alexandrem Zaldostanovem (YouTube). Podle britského deníku The Telegraph je mimochodem motorkářský klub uveden mezi skupinami, na které se vztahují americké sankce kvůli ozbrojené intervenci na Krymu.

  • Publicista Jiří X. Doležal uveřejnil 20. dubna na serveru Reflex.cz článek, ve kterém uvádí mj: "Bizarnost české politiky dosahuje level 3. Již dva týdny řeší media i oficiální místa průjezd konvoje motorkářů ruského vlasteneckého a proputinovského klubu Noční vlci."
  • Motocyklový novinář Petr Drnovský nepovažuje jízdu ruských motorkářů za provokaci. Podobným způsobem prý situaci vyhodnotili i polští motorkáři, kteří již svým ruským protějškům vyjádřili podporu. (Zdroj: Parlamentnilisty.cz)
  • Český novinář Jan Petránek nahlíží na průjezd ruského motorkářského klubu Noční vlci jako na propagandistickou jízdu a reakci na "spektakulární" průjezd amerického konvoje napříč Evropou. Bojkot akce považuje za "blbost". "Deset nebo dvacet motorkářů vůbec nemůže nic měnit na vztazích mezi státy," říká. (Zdroj: Tyden.cz)

Na Facebooku vyhrávají příznivci Nočních vlků nad jejich odpůrci 2857 : 1575 (psali jsme i v článku "Ruští motorkáři rozdělují Česko. Oslava 70 let od konce války"

Noční vlci, motorkářský gang podporující Kreml a Putina může narazit v Polsku. Zde se již formuje odpor proti průjezdu Rusů a vznikají skupiny, které tomu mají zabránit. O chystané jízde jsme psali zde: "Na Berlín!" - ruský motorkářský klub Noční vlci projede i Českem a Polskem

Zákaz vstupu ruských motorkářů ze skupiny Noční vlci na území Česka požaduje internetová petice iniciativy Open Doors. Její organizátoři v pátek petici předali úřadu vlády.

Češi proti putinovým Nočním vlkům (otevřený dopis vládě ČR) 

Vážený pane předsedo vlády, vážení ministři, poslanci a senátoři,
v souvislosti s avizovaným průjezdem motorkářského gangu tzv. “Nočních vlků” Evropou, bychom Vás chtěli požádat o to, abyste nepovolili gangu vstup na naše území, a to bez ohledu na to, zda bylo Nočním vlkům některou ze zemí Schengenského prostoru uděleno vízum. V případě, že vízum vydala Česká republika, žádáme o revokaci tohoto rozhodnutí. A to z následujících důvodů:
- Gang měl v minulosti potíže se zákonem (v minulosti mu byl odepřen například vstup do Finska). Považujeme jej za militatní a nebezpečný; navíc jeho členové dorazí ve velkém počtu několika členů. Obáváme se tedy oprávněně možných problémů a střetů.
- Gang je pod přímou ochranou Vladimíra Putina a úzce s ním spolupracuje na politických a ideologických aspektech autoritářského režimu, jehož je Vladimír Vladimirovič Putin nebezpečným představitelem. Takové aktivity na území ČR považujeme za nežádoucí.
- Gang je v Ruské federaci, i mimo ni, symbolem ruského krajního nacionalismu. Domníváme se, že jeho přítomnost v České republice bude povzbuzovat činnost ultralevicových a ultrapravicových skupin.
- Členové gangu (Alexander Zaldostanov, hlava gangu) jsou na listině nežadoucích osob v souvislosti se sankcemi uvalenými na Ruskou federaci (zamezení přístupu do země našich spojenců). Z důvodu solidarity s našimi spojenci bychom se dle našeho názoru měli k jejich kroku připojit.
- Jízda po významných místech bojů II. světové války má připomínat postup ruské armády Evropou, který přinesl kromě osvobození také dlouholetou nesvobodu. V kontextu současné geopolitické situace se jedná o propagaci mocenské politiky Ruské federace v západní a střední Evropě.
Upozorňujeme, že zmíněný motorkářský gang by měl projet Českou republikou na cestě do Berlína dokonce dvakrát. 
Dále se domníváme, že mohutně medializovaný průjezd Nočních vlků Evropou, který již teď vyvolal řadu kontroverzí, má odvést pozornost od současného jarního dění na Ukrajině.
Tímto dopisem se připojujeme k výzvě našich polských kolegů adresované ministerstvu zahraničí PL.
S pozdravem
Jiří Vaněk, Petra Adámková, Irena Poláková, Tomasz Peszynski, Radim Doležal, Martin Uhlíř
Za iniciativu OPEN DOORS v rámci události Proti putinovým Nočním vlkům

Tagy článku