I přes bezpečnostní riziko firmy umožňují využívat vlastní zařízení

I přes bezpečnostní riziko firmy umožňují využívat vlastní zařízení
06 / 12 / 2019, 11:00

Téměř v každé druhé firmě mohou zaměstnanci používat vlastní mobily a notebooky. Vyplývá to z hloubkových rozhovorů s majiteli a šéfy firem a s personálními manažery, které exkluzivně pro Security Magazín uskutečnila personální společnost Předvýběr.CZ.

Používání vlastních zařízení umožňuje konkrétně 48 % dotazovaných firem. Jako nejčastější výhodu takového přístupu uvádějí větší flexibilitu (28 %) a komfort pro zaměstnance (21 %).

„Desetina zaměstnavatelů míní, že jde svým způsobem i o zaměstnanecký benefit,“ říká František Boudný, obchodní ředitel Předvýběru.CZ. „Výhodou je, že můžu v práci používat věci, na které jsem zvyklá,“ za všechny potvrzuje Alena Sailerová, HR manažerka společnosti GEFOS. Podle jednatele firmy Elektro-Trakce Petra Doležala navíc benevolentnější přístup znamená pro firmu i úsporu nákladů a méně starostí.

V nadpoloviční většině firem ale používání vlastních zařízení není možné. Nejčastějším důvodem jsou obavy o bezpečnost dat a firemní sítě (38 %) nebo bezpečnostní politika firmy (20 %).

V šesti z deseti firem pravidla používání počítačů a mobilů určuje speciální směrnice. Víc než třetina zaměstnavatelů spoléhá na neformální přístup. „Žádnou směrnici nemáme, vše je na vzájemné domluvě,“ potvrzuje Barbora Vinařová, HR manažerka firmy Aluminco.

Důležité je, co vyhovuje zaměstnancům

Zajímavé je, že pro firmy je více důležitá flexibilita a pohodlí práce, kterou umožňuje používání vlastních zařízení, než bezpečnostní riziko. Ačkoli více než čtvrtina firem dovoluje používání vlastního hardware, 76 % respondentů průzkumu jako největší nevýhodu takového přístupu uvedlo právě obavu o bezpečnost dat.

Zřejmě jde ale spíš o subjektivní vnímání rizik. Z dotazování vyplynula obava, že zaměstnanec, který odejde z firmy, odnese si ve svém zařízení i uložené informace. „Stejná možnost ale hrozí i při práci s firemními zařízeními, zvlášť při stále častější práci z domova,“ míní František Boudný.

Tagy článku