Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Vladimir Putin
Dosavadní spojenec Ruska, Arménie, jejíž vazby na Kreml však v poslední době oslabily, vydala varování směrem k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Pokud by chtěl navštívit tuto zemi, nezbývá jí nic jiného než jej nechat zatknout.
Hrozí Putinovi zatčení, pokud by zavítal do Arménie? Podle vládnoucí strany Občanská smlouva premiéra Nikoly Pašinjana by k tomu došlo, protože by nebyla jiná možnost. Arménie je ve fázi ratifikování Římského statutu Mezinárodního trestního soudu, před čímž na druhé straně Moskva důrazně svého spojence varuje, že je to nepřijatelné jednání. Proces schvalování Římského statutu Arménií začal již před několika měsíci.
,,Pokud Putin přijede Putin do Arménie, měl by být zatčen. Bylo by tak pro něho lepší, aby zůstal ve své zemi," míní Gagik Melkonyan, místopředseda arménského Národního shromáždění s tím, že by zakavkazská země splnila své mezinárodní závazky.
Je zajímavé poukázat na skutečnost, že Arménie je sice stále alespoň formálním ruským spojencem, a to i v rámci Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB), nicméně je dlužno dodat, že její vazby na Kreml v poslední době oslabily. Důkazem je o tom zejména odmítnutí arménské strany na svém území pořádat vojenské cvičení OSKB zkraje tohoto roku. Pašinjan tehdy argumentoval tím, že považuje přítomnost ruských jednotek za hrozbu.
Postoj Arménie je tak odlišný od dalších spojenců Ruska, které odmítli Putina zatknout, jestliže by přijel do jejich zemí. Arménie by sice ruského prezidenta podle svých slov zajistila, stejně jako i jiné země, které to potvrdily - mimo jiné Irsko, Chorvatsko, Rakousko či Německo, nicméně to samé by odmítlo například udělat Maďarsko.
Rusko neuznává vydání zatykače za válečné zločiny, považuje jej za absurdní, a neuznává ani autoritu Mezinárodního trestního soudu. Zatykač byl vydán na Putina a na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovou-Bělovovou, oba se měli podílet na nezákonných deportacích ukrajinských obyvatel včetně dětí.
Zdroj: Daily Beast