Idomeni evakuováno, buldozery likvidují provizorní tábořiště

Idomeni evakuováno, buldozery likvidují provizorní tábořiště
Autor fotografie: YouTube/screenshot
24 / 05 / 2016, 14:00

Podle policejních zdrojů bylo dopoledne v 23 autobusech odvezeno 1100 osob.

Atény (ČTK)- Řecké úřady začaly evakuovat migranty z provizorního uprchlického tábora u Idomeni nedaleko řecko-makedonské hranice. Potvrdily se tak včerejší informace řecké televize.

Policie podle agentury AP zabránila v přístupu do tábořiště všem novinářům kromě reportérů řecké tiskové agentury ANA a veřejné televize ERT1. Na jejích záběrech bylo vidět uprchlíky nastupovat do autobusů a děti hrající si mezi stany. V poledne začaly buldozery odstraňovat uprázdněné stany, oznámili lidé z tábora na twitteru.

Podle vládního mluvčího Jorgose Kyritsise nepoužije policie při akci síly. Na místě je nicméně 20 oddílů pořádkové policie. Hladký průběh akce má zajistit celkem asi 400 policistů. Operace začala v 06:00 SELČ, "postupuje se pomalu a v klidu", řekl Kyritsis. Běženci jsou podle mluvčího převáženi k Soluni, kde jsou pro ně k dispozici dva stanové tábory a sedm objektů po bývalých továrnách. Podle úřadů bylo vytvořeno místo pro 6000 lidí.

Úřady uprchlíkům v Idomeni oznámily zahájení evakuace v pondělí a mnoho migrantů pak vyjadřovalo nelibost. "Tady je to mnohem lepší než v táborech. Všichni to říkají. Slyšela jsem o evakuaci, to není dobré. Jsme tady už tři měsíce a v táborech budeme muset strávit nejméně šest dalších, než se někam dostaneme. To je dlouho, nemáme peníze ani práci, co budeme dělat?" řekla agentuře AP uprchlice z Damašku Hind Mkávívá. Dvaadvacetiletý syrský uprchlík Abda Radžab řekl, že uvažuje o tom, že zaplatí převaděčům za to, aby ho dostali do Německa. "Slyšeli jsme, že nás budou evakuovat do táborů. Můj cíl je dostat se do Německa, ne do tábora," řekl v pondělí.

 

 

Tagy článku