Hlídal Havla, soud ho odsoudil za koupi makety zbraně a od policie jej za to vyrazili

Hlídal Havla, soud ho odsoudil za koupi makety zbraně a od policie jej za to vyrazili
Popisek: Robert Prouza
20 / 08 / 2018, 15:00

Jste fandové do střelných zbraní? Pokud ano, raději si na internetu či kdekoli jinde nepořizujte jejich makety. Hrozí vám za to pětiletý trest odnětí svobody za mřížemi, jak dokládá případ někdejšího elitního policisty Roberta Prouzy.

Prouza (roč. 1974) byl letos v březnu pravomocně odsouzen za pořízení nefunkčních maket zbraní. Security magazín má k dispozici Prouzovu aktuální ústavní stížnost. Domáhá se jejím prostřednictvím zrušení rozsudku.

Coby policista hlídal přitom svého času prezidenta Václava Havla i jeho choť. Kvůli rozsudku za nedovolené ozbrojování jej poté od policie vyrazili a Prouza přišel o všechno.

Chtěl být lepší policista

Případ je na první pohled paradoxní: Vynikající střelec a policista Prouza si pořídil makety zbraní. Cíleně si na internetu našel inzerát o zbraních nefunkčních. „Maketu jsem potřeboval k tomu, abych byl ještě lepší policista, abych mohl trénovat taktiku, a dovedl tak se zbraní lépe zacházet a lépe manipulovat,“ říká Prouza. A dodává: „Již z fotografií od prodávajícího bylo patrné, že zbraně jsou úředně znehodnocené.“

psali jsme: Temná smrt plukovníka Záhorského ve světle „zvláštních“ metod „policejního“ redaktora Kroupy

Jenže muž, jenž samopaly a pistole prodával, byl v hledáčku policie. Po dokončení obchodu si přišla Generální inspekce bezpečnostních sborů i pro Prouzu a odvedla ho v klepetech. Celá věc se dostala až před sokolovský soud, kde Prouza přednesl řadu dokumentů a argumentů o své nevině. Soudce ale nepřesvědčily.

I koupě makety pistole je totiž podle žalobce trestným činem. Prouzovi hrozilo až pětileté vězení. „Dostal jsem nakonec podmínku, v práci padáka a zákaz činnosti. Navíc mě vyloučili i z úřadu práce a nedostávám podporu. Přišel jsem o všechno,“ podotkl Prouza. Policejní inspekce se k případu doposud nevyjádřila.

Soud: Bylo to jinak

Z obžaloby vyplývá, že se Prouza snažil přes internet koupit neevidované funkční samopaly. Státní zástupce Jiří Richtr vinil Prouzu z toho, že v lednu 2014 pojal jako příslušník policie úmysl získat pro sebe bez povolení zbraň, jejíž použití může současně usmrtit více lidí nebo je vážně zranit.

„Proto reagoval na nabídku z internetu na prodej tří samopalů. Když obdržel od prodávajícího informaci, že se u nich zkoušela střelba a jsou bez dokladů, s koupí souhlasil a zaplatil za ně pět a půl tisíce korun. Ovšem místo tří funkčních zbraní mu byly dodány jen dvě, a to se zavařenou hlavní. Na to obžalovaný reagoval tak, že prodávajícímu ihned poslal zprávu, že obdržel něco úplně jiného, a požadoval vysvětlení,“ prohlásil Richtr.

psali jsme: Policistka se zastřelila kvůli nadřízenému. Známe podrobnosti

Státním zástupcem bylo Prouzovi kladeno taktéž za vinu, že shromažďoval velké množství nábojů, mezi nimiž byly podle soudního znalce Josefa Kutila i speciálně upravené střely se zvýšeným ranivým účinkem, které patří mezi zakázané střelivo.

„Snažil jsem se být dobrý policajt, tomuto státu jsem sloužil sedmnáct let, díky této profesi nemám ženu ani děti a teď tu stojím před soudem jako zločinec,“ řekl Prouza.

Na otázku soudce, jak se jako policista chtěl vypořádat s tím, že ke zbraním chybí průkaz o legálním původu, reagoval slovy: „Věděl jsem, že si mohu nechat udělat duplikát průkazu o zbrani.“

Neexistence společenské škodlivosti

Krajský i Nejvyšší soud původní rozsudek potvrdily; usnesení Nejvyššího soudu České republiky je datováno k 28. březnu letošního roku.

Prouza, v zastoupení svého advokáta Tomáše Pelikána, proto nyní sepsal ústavní stížnost (datovaná je k 20. srpnu 2018), kterou se domáhá zrušení rozhodnutí. „Jednání stěžovatele mělo být hodnoceno spíše tak, že se trestný čin nestal a věc měla být postoupena do správního řízení,” argumentuje advokát.

psali jsme: Tragédie ze Žďáru se může kdykoli zopakovat. Před psychotiky a psychopaty není společnost chráněná

Obecné soudy se podle Pelikána nikterak nevypořádaly s důkazy provedenými ve prospěch stěžovatele, zejména pak se svědeckými výpověďmi a znaleckými posudky. Advokát předně míní, že jednání, kterého se měl stěžovatel dopustit, není společensky škodlivé. 

Prouza měl makety uložené v trezoru. „Pokud zákon postihuje přestupkem jednání nošení zbraně bez průkazu o legálním původu osobou, která je držitelem zbrojního průkazu, pak je zcela zjevným porušením zásady subsidiarity trestní represe, je-li držitel zbrojního průkazu (Prouza, pozn. red.) odsouzen za trestný čin nedovoleného ozbrojování kvůli jednání, které spočívá v uložení zbraně bez průkazu v uzamčeném trezoru. Společensky škodlivější jednání zákon označuje totiž za přestupek,“ uzavírá advokát.

Ve prospěch stěžovatele rovněž vypověděl prodávající zbraní, když uvedl, že Prouzovi bylo od počátku zřejmé, že jde o zbraně znehodnocené.

Tagy článku

-->