Ikonická B-52 svrhla první bomby na Islámský stát

Ikonická B-52 svrhla první bomby na Islámský stát
Autor: US Air Force|Popisek: Ilustrační foto B-52
22 / 04 / 2016, 07:15

B-52 Stratofortress amerického letectvo se účastní svého prvního bojového nasazení na Středním východě od války v Perském zálivu v roce 1991.

Ve středu 20. dubna armádní představitelé oznámili, že strategické bombardéry B-52 provedly v pondělí své první nálety proti ISIS.

Psali jsme: Ruský expert se obává, že B-52 v Kataru mají za úkol ohrožovat Rusko

"V pondělí tato kultovní platforma provedla svou první misi proti skladu zbraní v Qayyarah, v severozápadním Iráku jižně od Mosulu," řekl v Bagdádu armádní plukovník Steve Warren, mluvčí Combined Joint Task Force pro operaci Inherent Resolve.

Tyto nálety proti ISIS v Iráku pokračovaly úterý a ve středu s hlavním zaměřením na oblast Mosulu, kde jsou irácké bezpečnostní síly a kurdští bojovníci Pešmerga v raných fázích pokusu izolovat pevnost Islámského státu. Celkem bylo provedeno bombardéry a drony 21 úderů v Iráku, přičemž devět z nich bylo zaměřených na oblast Mosulu.

"Blízko Mosulu, devět úderů směřovalo na pracovní oblasti ISIS, ISIS používanou elektrárnu, čtyři samostatné taktické jednotky, dva shromažďovací prostory, tři podpůrné dodávky, houfnici a dvě vozidla ISIS," řekl Waren.

V telefonickém brífinku z Bagdádu do Pentagonu Warren také řekl, že B-52 a všechny ostatní stroje s posádkou i bez nyní fungují podle nových pravidel, aby se urychlil proces schvalování úderů.

Změny daly schvalovací autoritu níže postaveným velitelům v situacích, kdy by mohli být ohroženi civilisté. Dříve musely být takové útoky schváleny čtyřhvězdičkovým velitelem ze sídla amerického ústředního velení v Tampě.

Podle Warena to nebude znamenat větší ztráty na životech, ale rychlejší a pružnější realizaci útoků.

Zdroj: Military.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace