Ilegální imigranti jsou pro Česko potencionální nebezpečí

Ilegální imigranti jsou pro Česko potencionální nebezpečí
07 / 08 / 2015, 07:45

Pro server Aktuálně.cz uvedl ředitel cizinecké policie Milan Majer: "Obecně lze říci, že každý cizinec, který je zajišťován podle zákona o policii a pobytu cizinců, je potenciálním nebezpečím pro Českou republiku."

Ze zhruba 1050 cizinců, kteří byli zajištěni, jich 660 přijelo vlakem. Dalších 150 lidí zadržela cizinecká policie v autobusech. V dalších případech se jednalo o osobní auta, dodávky nebo nákladní automobily. 

Vzhledem k tomu, že obchod s lidmi a převaděčství je velmi výnosná činnost, převaděči velmi rychle a pružně reagují na způsob kontrol policie. To znamená, že pokud se policie zaměřuje na vlaky, během krátké doby se taktika cizinců změní a začnou jezdit v autobusech nebo úkrytech dodávek. Jejich metody jsou opravdu velmi pružné. I z tohoto důvodu je odhalovat nelegální migraci velmi obtížné.

Například německá policie za prvních pět měsíců letošního roku odhalila na saských hranicích s ČR a Polskem 138 převaděčů lidí, což je 60 procent za celý loňský rok. Pašeráci lidí se zaměřili především na nechráněnou hranici s Českem, zde jich odhalili němečtí policisté už 115.

Za poslední rok už bylo zadrženo sto Britů, kteří pašovali utečence do země. Pašerácké gangy hledají lidi ve finanční nouzi.

Většina imigrantů u sebe nemá vůbec žádný doklad totožnosti. Při prvotním kontaktu s policií je nemá nikdo, tito cizinci jsou instruováni, co mají dělat: zbavit se veškerých dokladů, jízdenek a nenechat se daktyloskopovat.

O tom, jak jsou imigranti instruováni, aby se úspěšně dostali do cílové země, jsme psali v našem článku "Vítejte v Evropě! Objevili jsme web pro uprchlíky s návodem na infiltraci EU" nebo "Web radí imigrantům: "Poznejte rozdíl mezi ekonomickým a humanitárním žadatelem o azyl"

Ti cizinci tedy u sebe nemají doklady nebo mají padělky jiných evropských dokladů totožnosti. Jsou i případy, kdy policisté naleznou jejich pravý doklad při osobní prohlídce. Těch případů ubývá, to znamená, že ověřování totožnosti závisí i na komunikaci se zastupitelskými úřady státu, ze kterého se policie domnívá, že cizinec pochází.

Šéfka agentury pro soudní spolupráci v rámci EU (EUROJUST) Michele Coninsxová už 6. července na tiskové konferenci varovala, že mezi uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy jsou i bojovníci IS.

Cizinecká policie, která má za úkol střežit hranice, se také potýká s vynalézavostí převaděčů. Organizátoři převodů přes hranice často reagují na aktuální kontroly policistů. "Pokud se policie zaměřuje na vlaky, během krátké doby se taktika cizinců změní a začnou jezdit v autobusech nebo úkrytech dodávek. Jejich metody jsou opravdu velmi pružné," popisuje policejní plukovník Majer.

Zdroj: aktualne.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace