Ilegální přistěhovalci se valí do Evropy. Bezpečnostní riziko, se kterým si EU neví rady

Ilegální přistěhovalci se valí do Evropy. Bezpečnostní riziko, se kterým si EU neví rady
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilegální přistěhovalci se valí do Evropy.
15 / 02 / 2015, 10:45

Evropa nezvládá příliv uprchlíků z Afriky a Středního východu. Problémy má Španělsko, Itálie, Německo, nově i Maďarsko, Bulharsko a další země. Začíná výstavba hraničních plotů, snižují se výdaje na záchranné operace ve Středozemním moři.
Zdroj: euractiv.com, migraceonlione.cz

Loni v listopadu jsme psali, že až 25 miliónů uprchlíků především ze zemí zužovaných ozbrojenými konflikty se tlačí na hranicích EU s cílem získat azyl v některé z evropských zemí.

Situace se v posledních měsících ještě zhoršila. Například Itálie je jedním ze států EU, který byl nejvíce zasažen vlnou nelegálního přistěhovalectví do Evropy, což je důsledek konfliktů na Středním východě a v Africe. 

Více než 200.000 uprchlíků a přistěhovalců dorazilo do Evropy po moři v roce 2014, naproti tomu v roce 2013 bylo uprchlíků "pouze" 60.000 - to jsou údaje z prosincové zprávy OSN.  Itálie eviduje neuvěřitelných 14.700 případů měsíčně.  

Italský velvyslanec v Polsku, Alessandro de Pedys poskytl serveru euroactiv.com rozsáhlý rozhovor, ve kterém mimo jiné uvedl:

"Množství přistěhovalců, kteří se dostanou k italským břehům, nemohou nebo nechtějí být identifikováni, a představují tak bezpečnostní hrozbu pro celou Evropu, pokud jde o terorismus a pronikání trestné činnosti." 

Evropské úřady vydaly varování, že s ohledem na ukončení italské záchranné mise pod názvem Mare Nostrum, EU čelí riziku daleko větších ztrát životů migrantů v oblasti Středozemního moře (zdroj: The Guardien)

V listopadu loňského roku sice začala nová námořní operace Triton, kterou vede evropská agentura Frontex (nahrazuje zmíněnou operaci Mare Nostrum), ale současně došlo ke krácení výdajů na záchranné operace ve Středomoří a pravděpodobně dojde k nárůstu tragických havárií migrantů při cestě do Evropy - zdroj: migraceonline.cz. Zdroj dále uvádí:

"Jednou ze zemí, které se stavěly proti společné záchranné operaci, byla Velká Británie. Britská ministryně zahraničí baronka Anelay to zdůvodnila tím, že si myslí, že záchranné akce jsou jedním z faktorů, které přivádí migranty k tomu, aby se pokoušeli o nebezpečnou plavbu po moři, což vede k dalším tragickým a zbytečným ztrátám. To je podobná analogie, jako kdyby používání bezpečnostních pásů v autě vedlo lidi k tomu, aby jezdili nebezpečně."

Německo hlásí rekordní počty žádostí o azyl - loni přes 200 tisíc, naproti tomu "Švýcaři řekli v referendu ANO snížení počtu imigrantů, NE zvýšení zlatých rezerv"

Problém imigrantů má i Maďarsko. Starostové na hranicích chtějí postavit ploty.

Maďarský premiér Orbán prohlásil, že jeho země „musí zavřít dveře“ před ekonomickými uprchlíky a upozornil, že Maďarsko se pro běžence stále více mění z tranzitní země v zemi cílovou.Kosovských běženců tam dorazí každý měsíc zhruba tisícovka a jeden ze starostů měst na hranici se Srbskem chce oddělit oba státy plotem (zdroj: novinky.cz)

„Hrozí humanitární katastrofa. Žádám postavení plotu na srbsko-maďarské hranici,“ uvedl na sociální síti László Toroczkai, starosta jihomaďarské obce Ásotthalom.

zdroj: YouTube, UKRAINE TODAY

Španělský problém s imigranty

Španělskou Melillu odděluje od Maroka trojitý sedm metrů vysoký a 11 kilometrů dlouhý plot s ostnatým drátem, který střeží na obou stranách policisté a pohraničníci. Přesto je to pro uprchlíky jedinečná příležitost dostat se do Evropy bez nutnosti překonávat Středozemní moře. Každý den údajně dorazí k plotu až tisíc uprchlíků (zdroj: agentura AP, ceskenoviny.cz).

zdroj: YouTube, euronews (en français) 


zdroj: YouTube, VICE News 

Bulharsko také nezvládá příliv uprchlíků ze Sýrie

Bulharsko nedávno oznámilo, že kvůli neutichajícímu přívalu syrských uprchlíků podstatně prodlouží stávající plot na hranicích s Tureckem. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ale tento záměr kritizoval. Podle statistik bulharského ministerstva vnitra v posledních dvou letech překročilo hranice s Tureckem více než 18.000 běženců žádajících o azyl. Kvůli přílivu nelegálních imigrantů vyšle Bulharsko na hranici s Tureckem 180 vojáků, kde budou pomáhat pohraniční policii (zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz)


zdroj: YouTube, stop Dublin


zdroj: YouTube, TomoNews US 

Je evidentní, že selhávají veškeré pokusy EU o regulaci počtu imigrantů a do evropských zemí se řítí nekontrolovatelná lavina uprchlíků, o nichž nemají bezpečnostní orgány EU jakékoliv informace.

Psali jsme také:

Eroze Evropské unie

Dopustí Evropa sebezničení ve jménu politické korektnosti?

Německo hlásí rekordní počet žádostí o azyl

Skrytá rizika Asociační dohody mezi EU a Ukrajinou

Žádostí Ukrajinců o azyl je trojnásobek a to jen je špička ledovce

Turecko nezvládá příliv kurdských uprchlíků ze Sýrie

Nové kolo války na Ukrajině přivede do ČR tisíce imigrantů - včetně pravicových extrémistů

Migrace cizinců do ČR: klid před bouří nebo nejsme zemí zaslíbenou?

Tagy článku