Ilegální stavba střelnice na Plzeňsku, majitelem je bývalý reprezentant ve střelbě Adam Tyc

Ilegální stavba střelnice na Plzeňsku, majitelem je bývalý reprezentant ve střelbě Adam Tyc
14 / 10 / 2019, 15:00

U obce Bdeněves na Plzeňsku vyrostl nedaleko obytné zástavby nový střelecký areál, a to aniž by k tomu byla vydána příslušná povolení. Výstavba masivních svahů ani užívání pozemků pro činnost střelnice dodnes nebyla povolena stavebním úřadem. Ten naopak nařídil valy odstranit, dosud však zůstávají na místě a v obci se tak začala ozývat střelba. Úřady se prozatím vyjadřovaly pouze k vybudování sportoviště, neposuzovaly střelnici. Areál tak funguje pouze na povolení krajské policie.

Občané malé a dosud poklidné obce Bdeněves v okrese Plzeň – sever se skoro 700 obyvateli se snaží bojovat proti záměru investora Adama Tyce (mimochodem bývalého reprezentanta ČR ve sportovní střelbě), který před časem vykoupil zemědělské pozemky v okolí, aby tam vybudoval jeden z největších komerčních střeleckých areálů v ČR. Stavbu se mu podařilo realizovat a uvést v život bez povolení stavebního úřadu nebo vyjádření odboru životního prostředí ke skutečnému využití stavby. Přesto krajská policie střelnici povolila, aniž by oslovila obec nebo vlastníky okolních pozemků a aniž by měla k dispozici kolaudační souhlas. V obci Bdeněves tak plíživě vzniká ilegální střelnice.

Veřejnost se bouří, směrem k obecnímu úřadu adresuje petice. V areálu byly provedeny velké zásahy do krajiny. Investor sice požádal obec kvůli dodatečné legalizaci stavby o změnu územního plánu, záměrem však měl být veřejný rekreační areál s občasnou sportovní střelbou. Policie ale již předtím povolila tři komerční střelnice s nepřetržitou provozní dobou. Mimo sportovní střelby odsouhlasila areál pro výcvikové účely nebo pořádání střeleckých soutěží, a to i pro nadstandardní ráže používané například proti pancéřovaným vozům. Nezávislý znalec v oboru balistika, který si nepřál být jmenován, uvedl, že za svoji letitou praxi se s povolením střelnice takovéhoto rozsahu, navíc jen několik set metrů od zástavby nebo železničního koridoru, ještě nesetkal. Tyto velkorážní zbraně mají dostřel mnoho kilometrů, navíc střelba v čase snížené viditelnosti, to nebývá obvyklé ani na armádních střelnicích, komentoval rozhodnutí krajské policie.

Místní lidé mají z pochopitelných důvodů strach a poukazují na medializované kauzy, kdy v blízkosti střelnic dochází ke zranění osob, zvířat, škodám na majetku, obávají se snížení cen nemovitostí. Desítky z nich se proto vypravili vyjádřit svůj nesouhlas na zasedání zastupitelstva osobně.

Tam přišel také jeden z krajských radních, aby projekt podpořil, zastupitelé však rozhodli, že změnu územního plánu pro střelnici podporovat nebudou. Následně se obec obrátila na Policejní prezídium ČR s nadějí, že situaci prověří a napraví. Prezídium potvrdilo řadu nedostatků a také ministerstvo vnitra se vyjádřilo tak, že bez stavebního úřadu policie střelnici povolit nemůže.

„Vývoj situace kolem střelnice sledujeme a konzultujeme s odborníky na danou problematiku. Jako zastupitelé máme povinnost hájit zájmy občanů obce a ctít právní normy. Zatím k tomu ale nemám co více sdělit, vyčkáváme na další postup úřadů." vyjádřil se starosta obce Petr Chleborád.

O kauze v roce 2018 informovala ostatní média, přesto se úřadům do dnešního dne nepodařilo zjednat nápravu. Podle majitele střelnice Adama Tyce je všechno v souladu nejenom se zákonem, ale i se zdravým selským rozumem, jak vyplývá z jeho dřívějšího vyjádření. Obyvatelé obce ale selskému rozumu Adama Tyce, stejně jako liknavosti úřadů, nerozumí.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace