Imám vyzval k zabíjení a ukřižování teroristů ISIS

Imám vyzval k zabíjení a ukřižování teroristů ISIS
Autor fotografie: Youtube|Popisek: Upálení pilota
04 / 02 / 2015, 14:45

V Jordánsku byli popraveni dva vězni včetně irácké teroristky. Jednalo se o reakci na upálení jordánského pilota ozbrojenci Islámského státu (IS). Iráčtí občané – extremistka Sadžída Rišávíová a spolupracovník Al-Káidy Zijád Karbúlí byli pověšeni dnes za úsvitu. "Náš trest a pomsta bude stejně velká jako je naše ztráta," řekl mluvčí jordánské armády Mamdouh al-Ameri. Po likvidaci IS volají i přední islámské autority včetně imáma mešity při káhirské univerzitě Al-Azhar.

Popravy se uskutečnily jen pár hodin poté, co IS na Twitteru zveřejnil video, na kterém je patrně jordánský pilot Maáz Kasásby upálen zaživa. Ten byl zajat po havárii letadla během mise proti IS v Sýrii loni v prosinci.

Jordánsko se pokoušelo zajistit propuštění Maáze Kasásby výměnou za Rišávíovou, ale předpokládá se, že IS ho zabil již před měsícem.

Radikálové se snažili o získání Rišávíové v rámci dohody o propuštění zajatého japonského novináře Kenji Goto, ale video z jeho zabití bylo zveřejněno na internetu před čtyřmi dny.

Rišávíová byla odsouzena k smrti za svou účast na útocích v jordánském hlavním městě Ammánu v roce 2005, při kterých bylo zabito 60 lidí. Karbúlí byl odsouzen v roce 2008 za zabití jordánského státního příslušníka.

Oba vězni byli popraveni ve čtyři hodiny ráno místního času, uvedl mluvčí vlády Mohammad al-Momani.

Pomsta bude velká

Jordánsko již dříve v reakci na zveřejnění videa avizovalo, že „se země otřese“. Jeden z předních autorit sunnitského islámu odsoudil zabití pilota s tím, že upálením Kasásbyho porušili ozbrojenci IS zákaz islámu mrzačení těl. Ve svém prohlášení v úterý večer, Muhammad Ahmad Tájib, velký imám mešity při Univerzitě Al-Azhar v Egyptě, vyzval k „zabíjení a ukřižování teroristů“.

Mamdouh al-Ameri, mluvčí jordánské armády, v úterý řekl, že pilot „padl jako mučedník“. „Náš trest a pomsta bude stejně velká jako je naše ztráta,“ dodal.

Safi Kasásby, otec pilota, vyzval jordánskou vládu, aby „dělala více, než jen popravovala vězně“. „Krev mého syna byla krev národa. A krev národa, musí být pomstěna,“ řekl. „Volám po tom, aby byly síly IS zcela zlikvidovány,“ řekl ve středu novinářům.

Jordánský král Abdalláh prohlásil, že Kasásby je hrdina a že Jordánsko musí stát jednotně tváří v tvář utrpení. Král se po zprávě o smrti pilota rozhodl zkrátit svou návštěvu v USA, ale před svým odletem domů se v úterý večer ještě stačil setkat s prezidentem Barackem Obamou.

Mnoho lidí v Jordánsku se ptá na úlohu státu v leteckých úderech proti IS, ale představitelé obou států vzájemně potvrdili své odhodlání společně zničit skupinu islámských radikálů.

Podle dnešních New York Times, naopak Spojené arabské emiráty pozastavily svou účast v leteckých úderech proti IS v prosinci, kdy byl Kasásby zajat.

Zdroj: BBC

Psali jsme také:

Kurdové v Kobani zvítězili nad islámským státem, ale město je zničené

Konflikt s Islámským státem: Londýn hostí koaliční jednání

Islámským bojovníkům padl za oběť hřbitov válečných veteránů v Tobruku

Že nejsou americké nálety proti Islámskému státu účinné?

Islámská hrozba mění svět

Evropa bojuje na třech frontách

Islámská Saudská Arábie staví opevnění proti islámskému státu

Islámský stát - bezpečnostní hrozba číslo jedna

Britská matka verbuje na sociálních sítích nevěsty pro islámisty

Tajné služby i policie selhaly. Al-Káida vyhrožuje dalšími teroristickými útoky.

Islámský stát – nejbohatší teroristická skupina na světě. Likvidace západní civilizace?

Sestřelí bojovníci islámského státu civilní letadlo? Německá tajná služba varovala poslance

Vzkaz islámského státu Západu: přejděte k islámu nebo vás všechny povraždíme!

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!

Buňka al-Kaidy Khorasan je větším nebezpečím pro Evropu i USA než Islámský stát

 

Tagy článku