Imigrační krize na Kosu: "Máme tu 7000 imigrantů, hrozí krveprolití"

Imigrační krize na Kosu: &quote;Máme tu 7000 imigrantů, hrozí krveprolití&quote;
Autor fotografie: YouTube/ screenshot|Popisek: Dav shromážděný na hlavní silnici před úřadem
11 / 08 / 2015, 13:45

Starostovi řeckého ostrova Kos C. Kyritsisovi došla trpělivost a žádá premiéra o okamžitou pomoc. Na ostrově vzrůstá agresivita uprchlíků i policistů.

Několik uprchlíků zablokovalo v úterý hlavní pobřežní silnici během protestu proti pomalé administrativě. Policisté zasahovali proti demonstrujícím uprchlíkům hasicími přístroji a obušky. Několik stovek lidí v panice uprchlo. Zdroj: zpravy.idnes.cz

Server naftemporiki.gr dnes zveřejnil nervózní reakci místního starosty, který tvrdí, že se řešení migrace "zcela vymklo kontrole". V dopisu adresovaného řeckému premiérovi Tsiprasovi uvádí:

"Toto je poslední varování řecké vládě. Na Kosu už je více než 7000 nelegálních přistěhovalců, a není v našich silách nadále tento problém zvládat. Upozorňuji vás, že naprosto nekontrolovatelná situace může vyústit v krveprolití." 

V této souvislosti požádal vládu, aby "převzala odpovědnost" a přemístila za pomoci řeckého námořnictva 7000 nelegálních přistěhovalců z ostrova. Zároveň požaduje posílení policejních hlídek na ostrově k "řešení případných incidentů a extrémních situací."

Žádá odpověď na otázku, jak mají úředníci zvládnout identifikaci uprchlíků, když jich denně přistane u břehů 600 až 800. Nakonec se ptá: "Kolik nelegálních přistěhovalců zvládne Kos? Kolik jich zvládne Řecko?"

Řecké úřady nemohou zvládnout tisíce imigrantů, kteří přišli na jeho území a nyní tam setrvávají. Prohlásil to premiér Alexis Tsipras, který vyzval Evropskou unii, aby projevila větší solidaritu s jeho zemí.

"Město Kos udělalo vše, aby se pokusilo zajistit identifikaci uprchlíků, v rámci svých možností. Nahrazuje zde činnosti, které má vykonávat stát a nikoliv samospráva. Nicméně se ukázalo, že problém již nelze zvládnout. Pane premiére, měl byste tento problém urychleně řešit." 


Zdroj YouTube, john Folias


Podobná situace je na dalším řeckém ostrově Lesbos - článek včetně videa zveřejnil prestižní americký deník The New York Times. Na ostrově našlo v nouzových přístřešcích ubytování více jak tři tisíce uprchlíků.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace