Incident v Černém moři: Rusko si brousí zuby na vrak amerického dronu, chce technologii a informace

Incident v Černém moři: Rusko si brousí zuby na vrak amerického dronu, chce technologii a informace
Autor fotografie: New York National Guard, (CC BY-ND 2.0)|Popisek: MQ-9 Reaper
16 / 03 / 2023, 10:00

Při incidentu nad Černým mořem podle USA zasáhl ruský stíhač Su-27 vrtuli amerického bezpilotního letounu MQ-9 Reaper, následně se dron stroj zřítil do moře poté, co jej museli sami Američané sestřelit jako už nepoužitelný. Takové vysvětlení však Moskva odmítá. Rusko nyní nicméně oznámilo, že bude chtít ,,vylovit" z moře vrak dronu nebo tedy spíše to, co z něj zbylo.

Bílý dům již dříve uvedl, že sestřelení dronu MQ-9 Reaper bylo bezprecedentní a musí být projednáno přímo ministerstvem zahraničí s ruskými protějšky. ,,Nad tímto vzdušným prostorem létáme pravidelně už rok a budeme v tom pokračovat," řekl mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu John Kirby. ,,Nemusíme absolvovat žádnou poradu s Rusy, než vstoupíme do mezinárodního vzdušného prostoru. Žádný takový požadavek neexistuje a my to neděláme, “ dodal Kirby.

Rusko naopak popřelo, že by letouny Su-27 vůbec měly nějaký kontakt s následně zříceným americkým dronem.

Vývoj okolo události z úterý nad Černým mořem ještě každopádně může být zajímavý. Rusko ve středu oznámilo, že se pokusí z moře dostat vrak amerického dronu nebo to, co z něj po incidentu zůstalo, informovala BBC. To by pro USA byla potenciálně nepříjemná zpráva kvůli možné ztrátě technologie či citlivých informací, nicméně samozřejmě záleží na tom, v jakém stavu je americký dron po pádu do moře.

Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev potvrdil, že Moskva se snaží najít stroj a dostat jej z moře. ,,Nevím, zda jsme schopni stroj získat, ale je nutné to udělat (najít dron)," uvedl Patrušev. Podle Patruševa je pak přítomnost dronu nad Černým mořem ,,potvrzením", že USA jsou přímo zapojeny do války na Ukrajině, což Pentagon naopak popírá.

Kirby za americkou stranu řekl, že USA také pátrají po dronu, nicméně ubezpečil, že pokud tak učiní Rusko jako první, využití technologií či informací z dronu bude pro Moskvu minimální, možná žádné.

Nejvýše postavený americký generál Mark Milley řekl, že USA přijaly taková opatření, aby se zajistilo, že dron nebude mít v případě, že by jej našlo jako první Rusko, žádnou reálnou hodnotu. Zůstává tedy otázkou, zda v případě ,,vyloveného" dronu z moře jej Moskva dokáže nějak smysluplně využít pro své účely.

Zdroj: BBC

Tagy článku