Indická noční můra: Pákistán vyzbrojený americkými F-35

Indická noční můra: Pákistán vyzbrojený americkými F-35
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: Ilustrační foto F-35
11 / 12 / 2015, 13:00

Jihoasijská velmoc a tradiční rival Indie by rád nakoupil americké stroje 5.generace F-35.

Nicméně šance, že se jim to povede zrealizovat je poměrně malá, hrozí jak nebezpečí úniku technologií do Číny, ale tato dodávka by mohla destabilizovat bezpečnostní situaci v celém regionu.

Pákistán se nyní zaměřil na modernizaci svého letectva čínskými stroji JF-17, ale snaž se získat i letoun 5.generace. Podle pákistánského šéfa letectva už jejich země začal jednání s USA o dodávce jednomotorových F-35.

Kancelář programu JSF, která koordinuje zahraniční partnery F-35 to nyní nemohla komentovat, podle mluvčího se ale nejedná o nic urgentního v nejbližší době.  Stejně tak to nemůže nijak komentovat ministerstvo zahraničí.

Zdroj z Kongresu ale řekl, že by byl šokován, kdyby Spojené státy vyvážely F-35 do Pákistánu, ten totiž velmi úzce spolupracuje s Čínou na různých leteckých programech, což je velmi rizikové z hlediska přenosu technologiím do Číny.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace