Indie koupí jen 36 stíhaček Rafale

Indie koupí jen 36 stíhaček Rafale
Autor: Dassault|Popisek: Rafale - ilustrační foto
28 / 05 / 2015, 14:30

Nenakoupí ani další Su-30MKI, ale podpoří domácí letecký průmysl.

Indický ministr obrany prohlásil, že pro IAF bude nakoupeno pouze 36 strojů francouzského výrobce z původně uvažovaného počtu 126 kusů. Za ušetřené peníze nakoupí indické lehké stíhačky Tejas LCA, které nahradí u jednotek indického letectva zastaralé letouny Mig-21 a Mig-27, kterých Indie provozuje ještě několik .

Indická stíhačka Tejas

Výměna sovětských strojů za Tejas proběhne do roku 2022.

Kromě francouzského výrobce je nešťastné ale i Rusko, protože 19. května spadl těžký stíhač Su-30MKI indického letectva. Je to šestý pád letadla tohoto typu od roku 1997, kdy byly tyto stroje zařazeny do služby.

Zajímavý je výklad nehod těchto strojů – Indové tvrdí, že se jednalo o problémy motoru, či jiné s ním spojené. IAF má zdokumentováno 35 případů problémů s motory Su-30MKI. Rusko naopak tvrdí, že nehody vznikly díky lidskému selhání.

Indické vojenské letectvo má za poslední dobu mnoho takto nevyřešených nehod – téměř 40% tam, kde se předpokládá technická závada.

Zdroj: IHS Janes, India Times

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace