Indie může vydat na nákup nových stíhaček až 12 miliard dolarů

Indie může vydat na nákup nových stíhaček až 12 miliard dolarů
Autor fotografie: Lockheed Martin|Popisek: Ilustrační obrázek F-16
26 / 10 / 2016, 12:45

Indie potřebuje nové stíhačky a přední světoví výrobci jen čekají, aby je mohli poskytnout.

Indická vláda již zaslala několika firmám poptávku na novou flotilu vojenských letadel, které mají být vyrobeny společně s místními firmami. Potenciální dohoda by podle odborníků mohla mít hodnotu až 12 miliard dolarů.

"Indie chce zaplatit 65 až 80 miliónů dolarů za letadlo a celkem jich chce 150," říká Ben Moores, obranný a letecký analytik serveru IHS Jane´s. Země čelí zvýšené ceně za stíhače, protože vládní předpisy vyžadují, aby se většina výroby odehrávala v Indii.

Tento požadavek, který je součástí iniciativy premiéra Narendra Modi "Udělej to v Indii", byl patrně největší překážkou dohody s Francií na nejnovější vojenská letadla. Původně měla francouzská společnost Dassault dodat indickému vojenskému letectvu 126 stíhaček Rafale, zdlouhavá jednání se protahovala kvůli neshodám s klauzulí o místní produkci. Nakonec bude dodáno pouhých 36 strojů Rafale.

Další společnosti jsou ale více než ochotné vyplnit vzniklou mezeru - americký výrobce Lockheed Martin a švédský Saab jsou hlavními kandidáty na obrovský obchod.

"Jsme připraveni poskytnout řešení v rámci programu Udělej to v Indii, "uvedl mluvčí Saabu Sebastian Carlsson, který potvrdil, že společnost obdržela dopis od indické vlády.

Carlsson nabízel dohodu podobnou, jakou uzavřel Sab s Brazílií na Gripeny. Saab přenese technologie pro místní podniky jako součást dohody, a dokonce i vyškolí brazilské inženýry.
To je "příkladem toho, jak chceme podnikat," řekl Carlsson. Dodal, že Saab chystá oficiální odpověď na indický dopis.

Lockheed Martin ( LMT ) šel ještě o krok dále, nabízí Indii, aby se stala jediným globálním výrobním hubeb pro stroje F-16, pokud dojde k dohodě.

"Exkluzivní produkce F-16 by Indie učinila domovem pro jediný výrobní závod F-16 na světě," říká Abhay Paranjape, zástupce Lockheedu pro rozvoj podnikání v Indii. "Žádný z našich konkurentů to nemůže nabídnout."

A je to poměrně jednoduché - výroba F-16 v USA se chýlí ke konci a Lockheed musí veškeré své aktivity přesměrovat na výrobu F-35 a případnou sérii obnovených F-22. (pozn.redakce). 

Paranjape řekl, že Lockheed, který obdržel a odpověděl na vládní dopis, předpokládá "joint venture model s indickým průmyslem jako primárním vlastníkem."

Indie tedy opět zahájila proces, který se ukazuje dle posledních zkušebností jako velmi zdlouhavý a bolestivý, a to jak pro případného dodavatele, či stát samotný. 12 miliard dolarů ale za trochu námahy společnostem rozhodně stojí.

Zdroj: CNN, IHS Jane´s

Tagy článku