Indie si nekoupí stíhačky Rafale od Francie! Ruský SU-30 náhradou?

Indie si nekoupí stíhačky Rafale od Francie! Ruský SU-30 náhradou?
Autor: Wikipedie, CC BY-SA 3.0|Popisek: SU-30dz
16 / 02 / 2015, 16:15

Po třech letech vyjednávání Indie shodila ze stolu možnost nákupu stíhaček Rafale, oficiálním důvodem je jejich vysoká cena.

Výrobce stíhaček Dassault Aviation si rve vlasy z pomyslné hlavy, podle zdrojů blízkých indickému ministerstvu obrany je kontrakt na 126 letadel definitivně zamítnut. Indie chtěla podle původního tendru stíhačku, na kterou budou během 30-40 let životnosti nejnižší náklady. 18 letadel se mělo vyrobit ve Francii a zbývajících 108 licenčně společností Hindustan Aeronautics v Bangalore. Dassault Aviation ale odmítl převzít záruky za letadla vyrobená v Indii a tak cena celého projektu prudce narostla.

Rafale

Na konci loňského roku ministr obrany Indie Manohar Parrikar poprvé připustil problémy v jednáních s francouzským výrobcem a nastínil i alternativy, které indické letectvo má.

„Suchoj-30MKI je adekvátní stroj pro potřeby letectva“, řekl Parrikar.

Pro spolupráci s Ruskem mluví i společný vývoj stíhačky páté generace IAF se společností Suchoj. SU-30 je dodáván i do Malajsie, Vietnamu a Venezuely.

Pro francouzského výrobce je to velká rána, Francie díky snižování rozpočtu na obranu koupí pouze 180 stíhaček z plánovaných 310. Jediný zahraniční klient je tak Egypt, který oznámil nákup 24 strojů minulý pátek. Obecně vypadá Rafale na pěkné zklamání.

Virtuální souboj obou stíhaček pohledem experta si prohlédněte na přiloženém videu.

Oba stroje pochází z konce 80.let minulého století a jsou průběžně modernizovány.

Zdroj: Business Standard

Titulní obrázek
Su-30dz“ od SahnouniVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Psali jsme také:

Nejrychlejší ponorka světa je - která vlastně?

Z válečné lodi třídy Mistral vyrobené ve Francii pro Rusko ukradeno klíčové vybavení!

Ruské válečné lodě v kanálu La Manche mezi Anglií a Francií

Diletantský podvrh v mediální válce mezi Ruskem a Západem

Další důkaz, že ruské vedení lže o svých vojenských operacích

Sto střetů letadel Ruska a NATO na hranici Evropy

Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace