Informátor ÚOOZ údajně vydíral politiky a podnikatele, měl přístup k utajovaným informacím

Informátor ÚOOZ údajně vydíral politiky a podnikatele, měl přístup k utajovaným informacím
Popisek: Ilustrační foto
26 / 11 / 2015, 17:15

Brněnský podnikatel a informátor ÚOOZ Albin Arifovič čelí podezření z vydírání. Měl údajně přístup k policejním informacím na významné lidi z podsvětí, byznysu i politiky.

Radiožurnál shromáždil svědectví několika podnikatelů, od kterých chtěl Arifovič peníze nebo půjčku a tvrdil jim, že se o ně policie pak přestane zajímat nebo že sežene k jejich případu více informací. Pozoruhodné na celé věci je, že byl současně i informátorem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a dostal se k citlivým informacím, které pak dokázal využít.

Albina Arifoviče zadržela Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) letos na konci října a obvinila ho z uplácení detektiva ÚOOZ Luďka V. Podle informací Radiožurnálu měl Arifovič dát detektivovi mimo jiné údajně auto a luxusní tašku. Policista je kvůli tomu stíhaný za zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatků. Informaci zveřejnil server rozhlas.cz

Krátce po obvinění udělala GIBS u Arifoviče domovní prohlídku. Při té našla obrovské množství policejních materiálů na významné lidi z podsvětí, byznysu i politiky. Většina dokumentů pochází z policejního informačního systému, tedy z databáze, se kterou může pracovat jen policista. Jak se takové informace mohly dostat k podnikateli, teď prověřuje GIBS.

Většina interních materiálů nalezených u Arifoviče se týkala případů, které zpracovávali nebo zpracovávají policisté z ÚOOZ. Podnikatel měl u sebe například dokumenty o jednom významném pražském právníkovi. Tento advokát je často spojován s kauzou dopravních podniků a také se o něj policisté zajímali kvůli vazbám na advokátní kancelář MSB Legal (dříve Šachta a partneři). Podle informací Radiožurnálu se Arifovič právníka pokusil vydírat tím, že na něj policie vede spis a on by mu byl ochoten za milion korun pomoci. „Pana Arifoviče znám. Ale na tohle nebudu odpovídat, nebudu to komentovat,“ vyhnul se přímé odpovědi advokát.  

Ze svědectví podnikatelů i některých policistů vyplývá, že Albin Arifovič byl v kontaktu hned s několika detektivy z ÚOOZ. Znal se i se šéfem útvaru Robertem Šlachtou. 

„Nepopírám, že pana Arifoviče znám. Naše kontakty byly čistě pracovní a osobně jsme se neviděli a nejsme v žádném kontaktu již několik let,“ přiznal Šlachta. Jak ale vyplývá z výpovědí několika policistů, Arifovič byl pro Roberta Šlachtu zřejmě významným kontaktem. Podle svědectví několika z nich ředitel Šlachta před dvěma lety zjišťoval informace z tehdy aktuálního spisu, který na Arifoviče vedla brněnská policie.

Celý článek je zde.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace