Infračervené monstrum - test odolného telefonu Cat S61

Infračervené monstrum - test odolného telefonu Cat S61
16 / 09 / 2018, 14:00

V roce 2016 jsme měli v redakci možnost otestovat telefon firmy Caterpillar s označením S60, který přinášel revoluční integraci termovizní kamery FLIR. Jeho nástupce S61 jde ale ještě dál a do kapes technických hračičků nebo stavbyvedoucích, záchranářů, hasičů či řemeslníků přináší i možnost měření vzdálenosti díky vestavěnému laseru a senzor kvality ovzduší.

Telefon dorazil v úhledné žlutočerné papírové krabici obsahující samotný telefon, návod a nabíječku s kabelem typu USB Type-C.

Provedení samotného telefonu je opět na špičkové úrovni jako již u jeho předchůdce, kdy zesílený hliníkový rám má zaručit odolnost telefonu i při pádech z výšky 1,8 metru na beton. Daní je samozřejmě hmotnost telefonu, který váží na dnešní dobu poněkud nestandardně vysokých 235 gramů. (iPhone 8 váží 140 gramů). Telefon splňuje vojenskou specifikaci MIL Spec 810G a pod vodou může strávit v hloubce 3 metrů až hodinu. Během našeho testu strávil telefon 3,5 hodiny v hloubce 1,5 metru a po vytažení ze slané vody a utření fungoval zcela bez problémů. Telefon je možné použít i jako podvodní fotoaparát, když se aktivuje speciální režim umožňující ovládat funkce fotoaparátu pomocí tlačítek.

CAT S61

Na levé straně telefonu (z čelního pohledu) je programovatelné tlačítko a slot na SIM a microSD kartu. Pravá strana má na sobě vypínač a tlačítka pro ovládání hlasitosti. Na spodní straně telefonu se nalézá USB Type-C port schovaný pod krytkou. Vstup na sluchátka je také pod krytkou na horní části telefonu.

CAT S61 je vybaven čistým Androidem 8.1.0 Oreo. O svižný výpočetní výkon se stará ARM procesor od Qualcommu Snapdragon 630 s 8 jádry na frekvenci 2,2 GHz, RAM 4GB a vnitřní úložiště s kapacitou 64GB. Oproti svému dva roky starému předchůdci se telefon ve všech situacích ukazoval jako bleskurychlý a nezadýchával se během žádných operací. Svůj vliv na tom může mít i novější operační systém, ale ostatně ani podle benchmarku Geekbench 4 telefon nijak nezaostává za konkurencí  a s dosaženým výsledkem 4209 bodů v multi-core testu má přibližně 2/3 výkon oproti etalonům typu Samsung Galaxy S8 nebo Google Pixel 2. Původní CAT S60 měl výkon poloviční, tedy 2192 bodů.

IPS displej o velikosti 5,2“ má Full HD rozlišení 1080x1920 bodů (GPU je Adreno 508), jemnost je tedy 420 PPI a je možné ho ovládat, i když je displej mokrý, nebo máte na rukou rukavice. V případě úplného ponoření displej nereaguje. O ochranu se stará sklo Gorilla Glass 5.

Kamery má telefon tři, klasickou o rozlišení 16 Mpx s možností pořídit snímky o velikosti až 4608x3456px, přední kameru na selfie 8Mpx a FLIR kameru pro pořizování termovizních snímků. Ta nalezne široké uplatnění při identifikaci potenciálních problémů různých zařízení v průmyslu nebo stavebnictví, uplatnění nalezne určitě i u hasičských nebo záchranářských složek, vzhledem k tomu, že FLIR kamera je schopna měřit teploty až 400 stupňů Celsia a nyní už podporuje fotografie ve velikosti HD. Telefon obsahuje i nový senzor pro měření vlhkosti a kvality vzduchu, což je vítaná vlastnost, pokud pracujete s nebezpečnými látkami.

CAT S61

Kalibrace laserového měřiče vzdálenosti je poněkud komplikovanější, ale pokud věnujete chvíli správnému nastavení se svinovacím metrem v ruce, odmění se vám telefon přesným měřením vzdálenosti v rozsahu 0-8 metrů.

Shrnutí

Díky obrovské baterii se tento odolný pracant může pochlubit výdrží až tři dny, kdy můžete zcela běžně pracovat, v případě, že by telefon používal někdo na stavbě, věřím, že vydrží ještě déle. Kvalitní provedení je u telefonů Caterpillar již standardem a nezbývá si tedy než jen trochu povzdechnout nad cenou, která v době psaní recenze činila nemalých 22 990 Kč.

Hodnocení

+ Velmi kvalitní odolný telefon
+ FLIR termovizní kamera
+ laserový měřič vzdálenosti
+ baterie s kapacitou 4 500 mAh
+ rychlonabíjení
- Cena

Tagy článku