Inspirace pro zajištění větší bezpečnosti dětí v autech

Inspirace pro zajištění větší bezpečnosti dětí v autech
Autor fotografie: buckle me up™|Popisek: zajištění bezpečnostních pásů dětských sedaček
15 / 03 / 2015, 12:00

Australská firma si nechala patentovat signalizaci odepnutí bezpečnostních pásů dětských sedaček. Seznamte se s vychytávkami pro větší bezpečnost dětí v autech. Inteligentní varovný systém od firmy BRITAX.

Podle nedávné studie Univerzity Monash v australském Sydney dochází v 90 ti případech z 92 cest osobním automobilem k rozptylování řidiček jejich dětmi sedících na zadních sedadlech a připoutaných bezpečnostními pásy. Nesoustředění se na jízdu je způsobeno neustálým sledováním dítěte ve zpětném zrcátku, případně obracením se řidičky dozadu, aby dítě napomínala nebo s ním komunikovala. V mnoha případech dochází k tomu, že si starší děti rozepínají bezpečnostní pásy například kvůli tomu, aby dosáhly na hračky nebo jiné věci mimo jejich dosah.  

Důsledky nepřipoutání dítěte v dětské sedačce s bezpečnostními pásy jsou všem dobře známé, podívejte se na video:

Australská firma se nechala jako startup patentovat výrobek buckle me up™, který má pomoci zvýšit bezpečnost dětí v osobních autech.

Přídavná sada k bezpečnostním pásům na zadní sedadla signalizuje pomocí Bluetooth rozepnutí pásů. Patentovaný bezpečnostní systém má podle výrobce tu výhodu, že kontrolka rozepnutí pásů je přímo v jeho zorném poli a nemusí se otáčet, aby zkontroloval, zda je dítě připoutané.Tento problém je eliminovaný především v případech, kdy rodina převáží více dětí. 

buckle me

Na rozepnutí pásu upozorní přístroj na palubní desce (nebo na čelním skle) řidiče blikáním a pípáním. Hlavní modul je možné uchytit kamkoliv pomocí samolepících držáků, baterie se nabíjí přes USB z vozidla. Na jedno nabití funguje pět až šest hodin. Baterie vysílacího modulu u bezpečnostního pásu by měla vydržet asi 18 měsíců. 

Systém je certifikovaný pouze v Austrálii a je k dispozici za 189 australských dolarů (3700 Kč) na serveru bucklemeup.com.

Mechanické zajištění bezpečnostních pásů

Především ve Velké Británii používají jako ochranu před svévolným rozepnutím bezpečnostních pásů dětmi mechanické pojistky, například BuckleSafe!, který je na Amazonu nabízen za 12,5 liber (cca 500 Kč).

BuckleSafe!

BuckleSafe!

Dětské autosedačky

Nejnovější dětská sedačka BRITAX RÖMER KING II ATS, například kombinuje prvky automatické kontroly s patentovaným systémem napětí pásů.

Součástí autosedačky KING II ATS je inteligentní světelný a zvukový indikátor, který rodičům pomáhá najít správné upnutí pásu předtím, než se vydají na cesty. Zelené světlo a zvukový alarm pak rodiče průběžně ujišťují, že děti jsou stále v bezpečí a správně upnuty.

Jelikož se batolata často vrtí, když je rodiče do dětské sedačky připoutávají, nemusejí být pásy následně tak těsné, jak by správně měly být. Autosedačka KING II ATS ovšem disponuje unikátním Active Tensioning System (ATS), který automaticky upravuje a stahuje uvolněné pásy tak, aby bylo připoutání ideální po celou dobu jízdy.

Jako finální bezpečnostní prvek nabízí autosedačka KING II ATS inteligentní varovný systém, který rodiče světelným a zvukovým indikátorem upozorňuje na skutečnost, že je pás rozepnutý nebo není ve správné poloze. Děje se tak v případech, kdy automatický systém upravování pásu není schopný z nějakého důvodu povolení pásů sám vyrovnat. Sedačka pak spustí varovný signál a rozsvítí se na ní červené světlo, aby rodič rychle rozpoznal, že je třeba při první možné příležitosti upnutí dítěte v autosedačce zkontrolovat.
Cena autosedačky je 6390 Kč.

Zdroj: klinikazdravi.cz

Psali jsme také:

Austrálie financuje bezpečnostní strážce ve školách

Video: jak Volvo testuje sedačky a bezpečnostní pásy

Systémy asistence řidiči od společnosti Bosch

Ford Mondeo 2015 - systém detekce chodců a nové motory

Další a snadný cíl hackerů - auta

Tagy článku