Inspiroval se útočník z Nice orlandským masakrem? Před útokem si ,,googloval" odkazy na něj

Inspiroval se útočník z Nice orlandským masakrem? Před útokem si ,,googloval&quote; odkazy na něj
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Google
19 / 07 / 2016, 18:30

Další fakta vycházejí najevo o Mohamedovi Bouhlelovi, který zabil 84 lidí ve francouzském Nice.

Francouzští vyšetřovatelé zjistili, že Bouhlelův počítač byl plný odkazů na džihád. Bouhlel si měl navíc těsně před útokem, který spáchal ve čtvrtek minulý týden, ,,googlovat" informace související z nedávným masakrem z amerického Orlanda, kde Omar Mateen postřílel 50 lidí. 

Podle vyšetřovatelů je tak možné, že útočníka masakr v Orlandu mohl inspirovat. Jeho počítač obsahoval záznamy, které svědčí o tom, že jej zajímaly veškeré informace související s Islámským státem a dalšími džihádistickými skupinami. Odkazy se týkaly islamistických propagandistických písní, obsahoval také záznam ,,smrtelné nehody" a souvislosti s orlandským masakrem.

Pařížský žalobce Francois Molin, který dohlíží na vyšetřování, řekl, že Bouhlel se začal zajímat o problematiku džihádu teprve nedávno a také si před nějakým časem nechal narůst bradku. Prý z náboženských důvodů. Molin řekl, že z internetových záznamů, jež se našly v Bouhlelově počítači, jasně vyplývá, že se intenzivně zajímal o džihád a se vším, co s ním souvisí.

Atentátníkův strýc Sadok Bouhlel sdělil také první podrobnosti týkající se radikalizace svého synovce. Prohlásil, že Bouhlel se byl zradikalizován alžírskou odnoží Islámského státu teprve před dvěma týdny. To by odpovídalo slovům, která pronesl minulý týden francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve, který řekl, že Bouhlel se radikalizoval ,,velmi rychle".

I když se vyšetřovatelé již dříve vyjádřili, že útok v Nice byl promyšlený, zatím nenašli průkazný materiál, že by Bouhlel koordinoval svůj čin s radikální džihádistickou organizací, například s Islámským státem.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace