Inspiroval se útočník z Nice orlandským masakrem? Před útokem si ,,googloval" odkazy na něj

Inspiroval se útočník z Nice orlandským masakrem? Před útokem si ,,googloval&quote; odkazy na něj
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Google
19 / 07 / 2016, 18:30

Další fakta vycházejí najevo o Mohamedovi Bouhlelovi, který zabil 84 lidí ve francouzském Nice.

Francouzští vyšetřovatelé zjistili, že Bouhlelův počítač byl plný odkazů na džihád. Bouhlel si měl navíc těsně před útokem, který spáchal ve čtvrtek minulý týden, ,,googlovat" informace související z nedávným masakrem z amerického Orlanda, kde Omar Mateen postřílel 50 lidí. 

Podle vyšetřovatelů je tak možné, že útočníka masakr v Orlandu mohl inspirovat. Jeho počítač obsahoval záznamy, které svědčí o tom, že jej zajímaly veškeré informace související s Islámským státem a dalšími džihádistickými skupinami. Odkazy se týkaly islamistických propagandistických písní, obsahoval také záznam ,,smrtelné nehody" a souvislosti s orlandským masakrem.

Pařížský žalobce Francois Molin, který dohlíží na vyšetřování, řekl, že Bouhlel se začal zajímat o problematiku džihádu teprve nedávno a také si před nějakým časem nechal narůst bradku. Prý z náboženských důvodů. Molin řekl, že z internetových záznamů, jež se našly v Bouhlelově počítači, jasně vyplývá, že se intenzivně zajímal o džihád a se vším, co s ním souvisí.

Atentátníkův strýc Sadok Bouhlel sdělil také první podrobnosti týkající se radikalizace svého synovce. Prohlásil, že Bouhlel se byl zradikalizován alžírskou odnoží Islámského státu teprve před dvěma týdny. To by odpovídalo slovům, která pronesl minulý týden francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve, který řekl, že Bouhlel se radikalizoval ,,velmi rychle".

I když se vyšetřovatelé již dříve vyjádřili, že útok v Nice byl promyšlený, zatím nenašli průkazný materiál, že by Bouhlel koordinoval svůj čin s radikální džihádistickou organizací, například s Islámským státem.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku