Instruktáž OBOS: Jak zneškodnit útočníka s pistolí, když není kam ustoupit

Instruktáž OBOS: Jak zneškodnit útočníka s pistolí, když není kam ustoupit
06 / 03 / 2017, 13:00

Začátkem roku proběhl v severočeském městě Most netradiční kurz zaměřený na sebeobranné techniky s krátkou palnou zbraní. Kurz zaměřený na kontaktní techniky a řešení modelových situací připravil team OBOS.cz společně s vedoucím KMG Most. A jak to celé probíhalo?

Nedělní ráno začalo setkáním účastníků v tělocvičně místního klubu Krav Maga Most. Po rychlém představení instruktorů se všichni pouští do pohybu a rozehřívají se krátkou rozcvičkou. Po ní si účastníci rozdávají gumo-nože a gumo-pistole a začíná se pracovat. Na řadu přicházejí údery pistolí a práce s protivníkem na krátkou vzdálenost, což většina účastníků kurzu řeší poprvé, ale s o to s větší vervou se všichni pouští do nácviku.

Další téma na Tatami je nůž vs. pistole nejdříve techniky na krátké vzdálenosti, odražení prvotního útoku, tasení zbraně a pak už konečně přichází první modelová situace s Airsoftovou zbraní. Instruktoři rozdávají masky a všichni si můžou vyzkoušet, jak rychle zvládnou tasit když se proti nim rozeběhne útočník s nožem. Mezi výukovými bloky instruktoři řeší i právní aspekt obrany a problematiku reálného použití zbraně v sebeobraně. 

Následuje krátká pauza a už je tu tématika tasení pistole na zemi pod agresivním protivníkem. Všichni jdou do simulací s lehkou agresí, ale nikdo nic nepřehání. Někteří frekventanti začínají pomalu přemýšlet o tom, kde a v jakém stavu u sebe zbraň nosí. 

Poslední téma, které účastníky v tělocvičně čekalo, bylo řešení aktivního útočníka ve skupince, zaměřené na poslední možnost, když už není před útočníkem kam ustoupit. Zde bylo zajímavé pozorovat, že i neznalý člověk po krátké instruktáži dokáže být platný člen skupinky, která se může postavit i ozbrojenému útočníkovi. Tímto končí dopolední blok a celá skupina se s mezi-přistáním na oběd stěhuje do místní útulné restaurace Na Náměstíčku jejíž majitel, nadšený střelec ochotně zapůjčil prostory pro potřeby kurzu.

Následuje poslední část výuky, při které jsou neustále nasazeny ochranné masky. Právě zde je každý účastník nucen řešit situaci pod tlakem, a to jak z pohledu obránce, třetí osoby či dokonce z pohledu útočníka. Modelové situace jsou jak na téma napadení, loupežného přepadení, aktivního útočníka, a nebo po přestavení restaurace dokonce i šílence se zbraní v prostředku MHD. Díky vysokému nasazení a lehké hravosti všech účastníků a vyhodnocení každé situace ze strany instruktorů si každý zaryje pod kůži správné návyky pro dané situace.

Den se pomalu chvílí k večeru a zbývá už jen vyhodnotit celou akci, instruktoři sbírají zpětnou vazbu od absolventů. Po ukončení všichni příjemně unaveni usedají do aut a rozjíždějí se do všech koutů republiky. Teď už personálu restaurace Na Náměstíčku, zbývá vysbírat kuličky a otevřít dveře místním štamgastům.

 

 

Tagy článku