Zkušený instruktor postřelil dvacetiletou studentku. Udělal chybu s fatálními následky, míní bezpečnostní odborník Lumír Němec

Zkušený instruktor postřelil dvacetiletou studentku. Udělal chybu s fatálními následky, míní bezpečnostní odborník Lumír Němec
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
08 / 03 / 2023, 09:00

Minulý týden se v Bratislavě na Akademii policejního sboru udála nešťastná událost, kdy instruktor omylem postřelil 20letou frekventantku. Požádali jsme bezpečnostního odborníka, instruktora a bývalého policistu Lumíra Němce, aby se ke kauze vyjádřil.

1. Instruktor střelby na Akademii policejního sboru v Bratislavě postřelil dvacetiletou studentku, které hrozí doživotní následky. Nese podle tebe zodpovědnost výhradně instruktor?

Neznám přesně okolnosti události, ale podle toho co vím z médií, tak ji omylem postřelil ostrým nábojem, když si myslel že ve zbrani má cvičnou (slepou) munici. Nejednalo se o střelecký výcvik, ale o výcvik sebeobrany. Pokud k tomu takto došlo, tak podle mého názoru se jednoznačně jedná o chybu na straně instruktora. On tu zbraň používal a nesl za ni odpovědnost.

2. Údajně měl být mezi slepými náboji ve zbrani i jeden ostrý, jak se tam mohl dostat, zvlášť kdy jde o zkušeného instruktora?

Udělal chybu, která má fatální následky. Nezkontroloval si munici, kterou použil. To, jak se tam mohl dostat ostrý náboj, je spekulace, ale on si měl prověřit, co do zbraně dává. I kdyby mu někdo dal plný zásobník a tvrdil, že jsou tam jenom cvičné, tak si vše raději třikrát překontroluji, než to použiji. Obecně nejsem zastánce střelby cvičnou municí při výcviku sebeobrany. Preferuji cvičné zbraně nebo zbraně na munici FX nebo RAM.

3. Dá se vůbec podobným situacím nějak předcházet?

Samozřejmě, že se dá těmto situacím předcházet. Jednoduše každý musí dodržovat bezpečnostní pravidla a stále mít na mysli, že má v ruce zbraň a ne hračku.

4. Jaká bezpečnostní pravidla panují obecně na českých cvičištích nebo střelnicích? Jsou z tvého  pohledu dostatečná, nebo vidíte nějaký prostor pro zlepšení i ve světle této události?

Pravidla na střelnicích jsou nastavena dobře. Každá střelnice má provozní řád, který schvaluje Policie ČR. Druhá věc je, jak se tyto pravidla dodržují. Pokud dojde k mimořádné události, tak to není v 90% chyba nastavených pravidlech, ale chyba střelce.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.