Inteligentní drony upletly záchrannou lávku.

Inteligentní drony upletly záchrannou lávku.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Skupina tří dronů v akci
24 / 09 / 2015, 14:45

Projekt automatizovaného stavebnictví by mohl být revolucí i v záchranářství.

Švýcarský Institut pro dynamické systémy a kontrolu ETHv rámci projektu využití nejnovějších technologií pro stavebnictví použil drony místo klasických stavebních strojů. Tři drony pomocí speciálního softwaru vyhodnotily vzdálenost mezi překážkami a doslova upletly funkční lanový most, který unese i váhu dospělého člověka. 

Při "stavbě" byla použita speciální lana z polyethylenových vláken značky Dyneema® , která se vyznačují mimořádně vysokou pevností a nízkou hmotností.  Vzdálenost mezi konstrukcemi byla 7,4 metru, lávka se skládá z devíti lanových úseků v celkové délce 120 metrů. Drony jsou vybaveny zásobníkem lana s motorovou cívkou, která umožňuje kontrolovat napětí lana při stavbě.  

Institut ETH provedl zkoušky v laboratorních podmínkách, kde drony nebyly ohroženy ani větrem nebo deštěm, nicméně je to první krok k využití bezpilotních letadel nejen pro stavebnictví, ale například v nepřístupném terénu pro záchranáře nebo pro armádní jednotky.

Prozatím je nevýhodou využití dronů jejich užitečné zatížení a ne zcela dokonalá přesnost. Podle tohoto průzkumu je však otázkou času, kdy technologický pokrok odstraní i tyto nedostatky.  

Původní článek naleznete zde. Zdroj: inhabitat.com, YouTube, Federico Augugliaro

Tagy článku