Inteligentní drony upletly záchrannou lávku.

Inteligentní drony upletly záchrannou lávku.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Skupina tří dronů v akci
24 / 09 / 2015, 14:45

Projekt automatizovaného stavebnictví by mohl být revolucí i v záchranářství.

Švýcarský Institut pro dynamické systémy a kontrolu ETHv rámci projektu využití nejnovějších technologií pro stavebnictví použil drony místo klasických stavebních strojů. Tři drony pomocí speciálního softwaru vyhodnotily vzdálenost mezi překážkami a doslova upletly funkční lanový most, který unese i váhu dospělého člověka. 

Při "stavbě" byla použita speciální lana z polyethylenových vláken značky Dyneema® , která se vyznačují mimořádně vysokou pevností a nízkou hmotností.  Vzdálenost mezi konstrukcemi byla 7,4 metru, lávka se skládá z devíti lanových úseků v celkové délce 120 metrů. Drony jsou vybaveny zásobníkem lana s motorovou cívkou, která umožňuje kontrolovat napětí lana při stavbě.  

Institut ETH provedl zkoušky v laboratorních podmínkách, kde drony nebyly ohroženy ani větrem nebo deštěm, nicméně je to první krok k využití bezpilotních letadel nejen pro stavebnictví, ale například v nepřístupném terénu pro záchranáře nebo pro armádní jednotky.

Prozatím je nevýhodou využití dronů jejich užitečné zatížení a ne zcela dokonalá přesnost. Podle tohoto průzkumu je však otázkou času, kdy technologický pokrok odstraní i tyto nedostatky.  

Původní článek naleznete zde. Zdroj: inhabitat.com, YouTube, Federico Augugliaro

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.