Inteligentní roboti úspěšně hlídkují v Silicon Valley

Inteligentní roboti úspěšně hlídkují v Silicon Valley
Autor fotografie: Knightscope|Popisek: Inteligentní robot K5
13 / 08 / 2015, 17:15

VIDEO: Konec lidské ochranky se opravdu blíží - čtvrtinové mzdové náklady a umělá inteligence. Dvacet robotů se osvědčilo v ostrém provozu.

O robotu K5 od firmy Knightscope jsme psali v listopadu loňského roku v článku "Soumrak lidské ochranky? Přicházejí robotičtí strážci s umělou inteligencí". Tehdy bylo zahájeno testování v kalifornském Silicon Valley. Knightscope Facebook

Po několika měsících už je těchto K5 nasazeno přes dvacet a zákazníci jsou prý maximálně spokojeni. Hodinová sazba za použití robota je pouhých 6,25 USD, což je čtvrtina mzdových nákladů za fyzickou ochranku. 

Stacy Stephens, marketingový viceprezident Knightscope uvedl, že roboti hlídkují ve firemních areálech, nákupních a datových centrech. "Jsme opakem lidské ochranky, ta 45 minut až hodinu sedí u monitorů a potom jde na pětiminutovou obchůzku. K5 je naopak hodinu na "obchůzce" a 5 minut je na nabíjecí základně.

knightscope

K5 je vybaven čtyřmi HD kamerami ve všech směrech, čtyřmi mikrofony, alarmy různé intenzity, senzory počasí a wifi připojením. Senzory počasí sledují barometrický tlak, teplotu a úroveň oxidu uhličitého. Detekční zařízení rozpozná události, které znamenají poškození majetku nebo ohrožení lidského života - rozbití skla, troubení aut, lidský křik.

K5 Knightscope

Je vybaven skenovacím zařízením poznávacích značek a rozpozná, kdo je oprávněn ke vjezdu do areálu. S ohledem na pokročilý vývoj umělé inteligence K5 bude testováno i "samostatné rozhodování" robota, bez zásahu lidského operátora. Robot je schopen detekovat patogeny ve vzduchu a spustit například varování před útokem biologických nebo chemických zbraní.

O robota je mezi majiteli nemovitostí velký zájem. "Proč by měli platit ochrance 25 dolarů za hodinu, když mohou zaplatit jenom 6,25 dolaru včetně servisu a údržby?" pokládá otázku Stacy Stephens.


Zdroj: fastcoexist.com, knightscope.com

K5 Knightscope

K5 Knightscope

K5 Knightscope

 

 

Tagy článku