Autor: Redakce|Popisek: Internet končí...zapomeňte na něj
26.1.2015 / Oznámil to dnes šéf firmy GOOGLE na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
Zdroj: hollywoodreporter.com, technet.idnes.cz/
Když se ho totiž novináři zeptali, jak vidí budoucnost webu, tak předseda představenstva Eric Schmidt odpověděl: "Odpovím velmi jednoduše, že Internet zmizí".
A hned k tomu doplnil, jak to vlastně s tímto pozoruhodným výrokem myslel (zdroj: technet.idnes.cz)„Budeme mít tolik IP adres, tolik zařízení, senzorů, věcí, které nosíte na sobě, věcí, s nimiž budeme interagovat, že už si to ani nebudete uvědomovat. Budu prostě celou dobu součástí vaší přítomnosti,“ vysvětluje Schmidt. „Vznikne velmi personalizovaný, vysoce interaktivní a velmi, velmi zajímavý svět.“
Internet věcí: poněkud zjednodušeně se tento trend dá označit jako dělání chytrých věcí z hloupých. U televizních přijímačů to mělo poměrně veliký úspěch, a tak se čím dále více firem snaží ukázat, že i další domácí zařízení mohou být doplněna o množství automatických funkcí a pospojována do jednoho funkčního celku. Ten je pak možné ovládat třeba přes internet.
Patří sem nejen obligátní lednička, která vás upozorní na docházející jídlo a případně jej i objedná, ale i osobní lékařské přístroje (třeba skryté v hodinkách), které vám například průběžně měří puls apod.
Největšího nasazení se však IoT dočká v profesionální sféře jako třeba ve zdravotnictví, průmyslu včetně automobilového, energetice, obchodu a dalších oborech (zdroj: technet.idnes.cz)
Celý článek si můžete přečíst v angličtině zde nebo v češtině zde.
Nicméně právě Internet věcí bude cílem útoků hackerů (viz náš článek "Předpověď kybernetické kriminality v roce 2015".
Miliardy věcí, které mají být v horizontu roku 2020 připojené do internetu, totiž představují pro zločince magnet už v současné době. Na expertních fórech proběhly v roce 2014 ukázky jako třeba prolomení zabezpečení vozů Tesla (otevření dveří za jízdy), převzetí kontroly nad chytrými televizemi, biometrickými systémy, routery nebo brýlemi Google Glass.
Ačkoli útoky na propojené věci nebudou v dohledné době způsobovat masivní škody, jde o bezprostřední bezpečnostní problém a je potřeba, aby konstruktéři a vývojáři věnovali zabezpečení chytrých věcí odpovídající pozornost.
A o tom, že máte sami možnost najmout si hackera, jsme psali v článku "Hackeři k pronájmu".
Psali jsme také:
Útoky přes routery vyřeší Turris. Získejte absolutní ochranu sítě za 1 Kč
CSIRT: počítačové útoky v roce 2014
Check Point odhalil zranitelnosti v portálech pro správu systémů tří bezpečnostních dodavatelů.
Jak se chránit před hackery na sociálních sítích
Digitální vydírání a krádež identity hrozí polovině populace
Česká spořitelna varuje před novým virem
Šest let pod dohledem špionážního viru!
DETEKT - nesledují vás tajné služby?