Interpol: Hrozba teroristických útoků je větší než po 11. září 2001

Interpol: Hrozba teroristických útoků je větší než po 11. září 2001
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační foto
13 / 04 / 2015, 11:30

Současná bezpečnostní situace je komplikovanější než bezprostředně po teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001.

Svět se musí připravit na to, že ještě mnoho let potrvá hrozba teroristických útoků. V rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel to řekl ředitel Interpolu Jürgen Stock. 

Interpol: dovolit občanům nosit na veřejnosti zbraně je nejefektivnější prevence teroristických útoků

"Vnímám výrazné zhoršení bezpečnostní situace," řekl Stock. "Takzvaný Islámský stát stále vykazuje příliv bojovníků a to z celého světa. Podle nejnovějších zjištění přišlo do bojových oblastí přes 25 000 bojovníků z více než stovky států z Německa jich bylo zhruba 650, "uvedl to s tím, že nic nenasvědčuje tomu, že by se situace v blízké budoucnosti změnila.

V lednu uvedl ředitel Europolu Rob Wainwright: "3000 až 5000 evropských občanů představuje potenciální teroristickou hrozbu, tato čísla byla získaná od tajných služeb členských států EU". 

Pro bezpečnostní složky je podle Stocka situace složitější než po atentátech v roce 2001. "Tehdy jsme měli co dělat s jasně řízenými organizacemi jako je (teroristická síť) Al-Káida," řekl Stock.

Šéfové 26 států Unie se na summitu v Bruselu domluvili na tom, že co nejdříve zavedou důkladné a systematické kontroly cestujících na vnějších hranicích EU, u nás se toto opatření týká mezinárodních letišť.

"Tyto organizace jsou tu stále, kromě nich se objevily nové jako Islámský stát, Boko Haram, Šabáb a další nezávislé organizace ve stále větším počtu krizových oblastí. Kromě nich tu samozřejmě jsou i jednotliví radikálové, kteří působí samostatně, "uvedl šéf Interpolu. "Pro bezpečnostní úřady je mnohem složitější to všechno zvládnout. Kvůli tomu je situace nebezpečnější, "dodal (zdroj: spravy.pravda.sk)

Psali jsme také:

Džihádisti plánovali únosy, popravy a teroristické útoky na obchody ve Španělsku

Islámští radikálové ze Somálska vyzývají k útokům na obchodní centra

Česko připravuje ochranu před teroristickými útoky - okamžité uzavření státních hranic

Tagy článku