Irácká armáda bojuje s IS o jeho poslední útočiště - o Rávu

Irácká armáda bojuje s IS o jeho poslední útočiště - o Rávu
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: vojáci
11 / 11 / 2017, 17:30

Irácká armáda zahájila boj o západoiráckou Rávu, což je poslední útočiště členů radikální organizace Islámský stát (IS) v Iráku. Podle zprávy agentury Reuters se operace účastní také oddíly sestavené z členů sunnitských kmenů. IS byl v červenci poražen v Mosulu a od té doby jeho lidé ustupují na západ k syrské hranici.

Do bitvy armáda nasadila dvě pěchotní divize. V pátek oznámila koalice šíitských bojovníků, která se označuje jako Lidové mobilizační síly (PMF), že začala ostřelovat okolí Rávy. Cílem bylo přerušit extremistům zásobovací trasy a zničit jejich muniční sklady a připravit tak pozici útočícím jednotkám.

Ráva leží u řeky Eufrat v provincii Anbár, obývané hlavně sunnity. Před týdnem armáda obsadila nedaleké větší město Káim, což ohlásil premiér Hajdar Abádí jako velmi rychlou a úspěšnou operaci.

IS se stahuje k hranici také z druhé strany, ze Sýrie. Tento týden tam přišel o pozice v pohraničním městě Búkamál, ale začal o něj znovu bojovat a v pátek obsadil znovu asi polovinu města. V jeho rukou je stále asi 30 procent východní provincie Dajr az-Zaur, kde se těží ropa. 

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace