Irácká armáda má klíčový most v Mosulu, využije ho pro posily

Irácká armáda má klíčový most v Mosulu, využije ho pro posily
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: most
27 / 02 / 2017, 17:00

Irácká armáda vybojovala klíčový most přes řeku Tigris v Mosulu. Po opravě bude využit k dopravě posil k jednotkám bojujícím o západní Mosul. Informovala o tom dnes armáda. Boje o Mosul trvají od října, v lednu armáda dobyla východní část města a nyní bojuje o západní. Proti ní stojí radikálové z Islámského státu (IS).

Tigris dělí Mosul od severu k jihu na zhruba poloviny. Ofenzíva proti IS v tomro druhém největším městě Iráku se dlouho připravovala a letecká koalice, která pomáhá irácké armádě, poničila všechny mosulské mosty, aby IS ztížila přesuny mezi západní východní částí.

Do čtvrtí na západě nyní armáda a policie postupují z jihu a minulý týden se jim podařilo obsadit letiště a vojenskou základnu.

Podle dnešní zprávy má vojsko pod kontrolou západní část nejjižnějšího mostu přes Mosul. Po opravě by právě tudy mělo vojsko dostávat posily a materiál z už osvobozeného území na východě.

Podle generála Samíra Ahmada bojovníci IS proti armádě nasadili odstřelovače, protitankové střely a sebevražedné atentátníky. Boje v západním Mosulu jsou podle něj těžké a armáda utrpěla ztráty. Irák od začátku ofenzívy počty mrtvých a raněných nezveřejňuje. Podle předchozích zpráv brání západní Mosul asi 2 000 bojovníků IS, Irák do bojů poslal desítky tisíc policistů, vojáků a milicionářů.

 

psali jsme:

V Iráku začala vládní ofenziva za znovudobytí Mosulu z rukou IS

Irácké vládní síly hlásí hlubší průnik do západního Mosulu. Islámský stát klade tuhý odpor

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.