Irácká armáda osvobodila Ramádí od bojovníků IS

Irácká armáda osvobodila Ramádí od bojovníků IS
Autor: YouTube/screenshot|Popisek: Irácká armáda osvobodila Ramádí od bojovníků IS
27 / 12 / 2015, 18:15

Irácká armáda dnes získala kontrolu nad vládními budovami v centru města Ramádí, odkud vytlačila ozbrojence islámského státu.

Vojáci procházeli postupně opatrně jednotlivými budovami, největší obavy měli z nastražených výbušnin, útočili na něj ale i odstřelovači a sebevražední atentátníci. Islamisté údajně z oblasti uprchli na severovýchod města.

Podívejte se na video, jak obyvatelé Ramádí vítají iráckou armádu. Iráčan Haidar Sumeri zveřejnil na twitteru také informace o tom, že armáda zajala na 40 džihádistů.

"Získání kontroly nad vládním komplexem znamená, že byli v Ramádí poraženi," uvedl mluvčí vojenských operací ve městě Sabáh Númání. "Dalším krokem je vyčistit město od zbylých bojovníků, kteří by se tam mohli pohybovat," dodal. Ve vládních budovách podle něj ale prý již žádní ozbrojenci Islámského státu nejsou.

Irácké Ramádí je čištěno od islámistů

Armáda se snažila dobýt Ramádí již několik týdnů. Převážně sunnitské město, které leží 90 kilometrů západně od Bagdádu, padlo do rukou islamistů v květnu. Ve středu vojenské velení oznámilo, že dobytí města je otázkou několika dní. Vytlačení bojovníků IS z Ramádí je označováno za předpoklad úspěšného boje o severoirácký Mosul, který islamisté získali loni bez boje.

V několika posledních dnech vojáci v Ramádí postupovali dále do centra města, často přes zaminované ulice a budovy s nastraženými výbušninami. Podařilo se jim získat kontrolu nad několika čtvrtěmi a dostali se až budově, kde se nacházejí úřady provincie Anbár. Tam se dostali pod palbu odstřelovače, podařilo se ho ale zneškodnit a mohli vstoupit do budovy, uvedl zdroj britské BBC.


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace