Irácká armáda podruhé osvobodila vesnici u Mosulu

Irácká armáda podruhé osvobodila vesnici u Mosulu
20 / 07 / 2017, 12:00

Iráčtí vojáci opakovaně vybojovali vesnici Imám Gharbí u Mosulu, kterou předtím znovu obsadili radikálové z IS. Vesnice byla osvobozená už jednou, když armáda postupovala z jihu na Mosul. Toto město armáda obsadila po devítiměsíčních bojích začátkem července.

Část bojovníků ustupujících z Mosulu se znovu usadila v Imám Gharbí. Podle policie je ale vesnice od dnešního rána opět pod kontrolou iráckých sil. Vojáci tam našli těla dvou iráckých novinářů, jež radikálové ve vesnici zabili.

Imám Gharbí leží na západním břehu řeky Tigris, zhruba 70 kilometrů jižně od Mosulu. Jak napsala agentura Reuters, čeká se, že se teď lidé z IS začnou přesouvat do venkovských a málo obydlených oblastí.

Místní tajné služby zaznamenaly už před několika týdny pohyb členů IS směrem k pohoří Hamrín na severu Iráku. Někteří byli zadrženi, ale mnohým se podařilo projít. V horách podle Reuters budují nové základny k budoucím operacím.

Jeden z velitelů kurdských jednotek Láhaur Talabání řekl, že radikálové se ,,zakopávají". ,,Čekají nás těžké chvíle," řekl o budoucích bojích proti rozprášeným oddílům IS.

Situace podle odborníků připomíná období, kdy se díky pomoci místních kmenů podařilo před deseti lety rozbít oddíly irácké Al-Káidy. Její členové se tehdy rozešli do pouštních oblastí v Iráku a Sýrii a později se objevili přeskupení a přejmenovaní v podobě Islámského státu. Odborníci upozorňují, že IS začal používat brutálnější taktiku a na rozdíl od Al-Káidy aspiroval na ovládnutí území. Zabral třetinu Iráku a dobře se seznámil s tamním terénem.

Podle Reuters se novou generací IS stanou lidé z tajných služeb bývalého prezidenta Saddáma Husajna. Zaměří se nikoli na ustavení chalífátu, jak to učinil IS v roce 2014, ale na méně předvídatelnou gerilovou válku. Znalci armády upozorňují, že vojáci jsou připraveni na konvenční boj a není jasné, jak si poradí s buňkami a malými oddíly, které se budou vynořovat z hor a v poušti.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace