Irácká armáda pronikla do města Káim, jedné z posledních bašt IS

Irácká armáda pronikla do města Káim, jedné z posledních bašt IS
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: vojáci
03 / 11 / 2017, 17:00

Irácká armáda pronikla do města Káim, jednoho z posledních míst v Iráku, které má stále ještě pod kontrolou teroristická organizace Islámský stát (IS). Zároveň se iráckým jednotkám podařilo z rukou IS dobýt hraniční přechod mezi Irákem a Sýrií. S odkazem na dnešní sdělení irácké armády a šíitských milicí o tom informovala agentura Reuters.

Jednotky patřící k irácké armádě, protiteroristickým silám, sunnitským kmenovým skupinám a šíitské koalici PMF, kterou podporuje Írán, se účastní vojenské operace s cílem dobýt z rukou IS města Káim a Ráva. Ta leží na hranici se Sýrií.

Zatím tyto jednotky získaly kontrolu nad dopravním úsekem mezi iráckým městem Káim a syrským pohraničním městem Búkamál, čímž z rukou IS dobyly hraniční přechod. Zároveň se irácké armádě podařilo proniknout do Káimu.

"Příslušníci IS se buď vzdají, nebo si mohou vybrat smrt," řekl irácký premiér Hajdar Abádí, když minulý týden o nejnovější ofenzivě proti IS informoval.

Nyní se podle mezinárodní koalice v okolí města Káim nachází kolem 1500 bojovníků IS.

Území pod kontrolou IS v současné chvíli leží především na hranici se Sýrií v údolí řeky Eufrat. Teroristická skupina, která v roce 2014 kontrolovala asi třetinu Iráku, letos přišla o svá "hlavní města" v Iráku i Sýrii. V červenci irácké síly podporované Spojenými státy dobyly Mosul a v polovině října arabsko-kurdské milice s podporou mezinárodní koalice pod vedením USA z rukou IS vybojovaly Rakku.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace