Irácká vláda oznámila začátek bitvy o jednu z posledních bašt ISIS v zemi

Irácká vláda oznámila začátek bitvy o jednu z posledních bašt ISIS v zemi
Popisek: Ilustrační obrázek
20 / 08 / 2017, 09:15

Irácký premiér Hajdar Abádí dnes oznámil zahájení operace s cílem osvobodit město Tall Afar, které je jednou z posledních bašt teroristické skupiny Islámský stát (IS) v zemi. Tall Afar leží asi 80 kilometrů západně od Mosulu, který armáda osvobodila po devítiměsíčním boji v červenci.

Abádí informoval o začátku ofenzivy v televizním projevu. "Říkám členům Islámského státu, že nemají jinou možnost než se vzdát. Jinak budou zabiti," prohlásil premiér.

Po skončení bojů o Mosul irácká vláda uvedla, že příštím cílem bude osvobození Tall Afaru, kam prchali bojovníci IS z osvobozených částí Iráku. Tento týden irácké letectvo začalo s nálety na Tall Afar, které měly cílit na velitelství a skladiště Islámského státu.

Generál Nadžím Džabúrí v červenci odhadoval, že je v Tall Afaru, který leží v severoirácké provincii Ninive, 1500 až 2000 členů IS, a to zřejmě včetně rodin, které radikály podporují.

Islámský stát začal obsazovat sever Iráku a také Sýrie v roce 2014 a vyhlásil na obsazených územích chalífát. Před příchodem IS měl Tall Afar asi 200.000 obyvatel.

Islámský stát je v Iráku přítomen ještě v Havídži, která leží 300 kilometrů severně od Bagdádu v provincii Kirkúk, a také na některých místech západní provincie Anbár, zejména poblíž syrské hranice.

Zdroj: ČTK

Tagy článku