Irácká vláda oznámila začátek bitvy o jednu z posledních bašt ISIS v zemi

Irácká vláda oznámila začátek bitvy o jednu z posledních bašt ISIS v zemi
Popisek: Ilustrační obrázek
20 / 08 / 2017, 09:15

Irácký premiér Hajdar Abádí dnes oznámil zahájení operace s cílem osvobodit město Tall Afar, které je jednou z posledních bašt teroristické skupiny Islámský stát (IS) v zemi. Tall Afar leží asi 80 kilometrů západně od Mosulu, který armáda osvobodila po devítiměsíčním boji v červenci.

Abádí informoval o začátku ofenzivy v televizním projevu. "Říkám členům Islámského státu, že nemají jinou možnost než se vzdát. Jinak budou zabiti," prohlásil premiér.

Po skončení bojů o Mosul irácká vláda uvedla, že příštím cílem bude osvobození Tall Afaru, kam prchali bojovníci IS z osvobozených částí Iráku. Tento týden irácké letectvo začalo s nálety na Tall Afar, které měly cílit na velitelství a skladiště Islámského státu.

Generál Nadžím Džabúrí v červenci odhadoval, že je v Tall Afaru, který leží v severoirácké provincii Ninive, 1500 až 2000 členů IS, a to zřejmě včetně rodin, které radikály podporují.

Islámský stát začal obsazovat sever Iráku a také Sýrie v roce 2014 a vyhlásil na obsazených územích chalífát. Před příchodem IS měl Tall Afar asi 200.000 obyvatel.

Islámský stát je v Iráku přítomen ještě v Havídži, která leží 300 kilometrů severně od Bagdádu v provincii Kirkúk, a také na některých místech západní provincie Anbár, zejména poblíž syrské hranice.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace