Irácká "žena v domácnosti" vaří hlavy zabitých bojovníků ISIS

Irácká &quote;žena v domácnosti&quote; vaří hlavy zabitých bojovníků ISIS
Autor fotografie: Facebook / Wahida Mohamed|Popisek: Um Hanadi
29 / 09 / 2016, 07:45

39 letá Wahida Mohamed, známější jako Um Hanadi, vede asi 70 mužů v oblasti Shirqat, města 80 kilometrů jižně od iráckého Mosulu.

"Sklapni a zůstaň v klidu," vyštěkla žena v černé uniformě přes rameno na ozbrojené muže, kteří stáli za ní, když se posadila na poskytnutí rozhovoru. Hned ztichli, drželi své zbraně a postavili se do pozoru.

To je žena, která budí respekt, pomyslel si zpravodaj CNN Ben Wedeman. Měla pistoli Beretta ráže 9mm v pouzdru pod levou paži. 

Um Hanadi se svým mužem jako součást kmenových milicí, nedávno pomohla vládním silám vyhnat ISIS z města. V Iráku, kde je venkov světem mužů, je ženská bojovnice vzácností.

Facebook / Wahida Mohamed

Um Hanadi není v oblasti nováčkem. "Začala jsem bojovat s teroristy v roce 2004, ve spolupráci s iráckými bezpečnostními silami a koalicí," říká. Výsledkem bylo, že na sebe přilákala hněv mezopotámské al-Káidy, která se později proměnila v ISIS.

"Vyhrožovala mi špička vedení ISIS, včetně samotného Abú Bakra (al-Baghdadi), " říká s odkazem na samozvaného kalifa a dodává. "Jsem na špičce jejich seznamu hledaných," chlubí se Um Hanadi, "výš než premiér."

Um Hanadi také upřesňuje, kdy provedla automobilové bombové útoky: "2006, 2009, 2010, tři automobilové bomby v roce 2013 a v roce 2014," vypočítává.

Její první muž byl zabit v boji, ona se znovu vdala, ale ISIS zabil začátkem letošního roku i jejího druhého muže. ISIS zabil také jejího otce a tři bratry a jak dodává, i její ovce, psi a ptáky. Častokrát unikla jen tak tak smrti.

"Šestkrát se mě pokusili zavraždit," říká. "Mám střepiny v hlavě a nohách, měla jsem zlomená žebra." Odsunuje si šátek a ukazuje jizvy. "To vše mě ale nezastavilo od bojování," říká.

Um Hanadi vedla své muže mnohokrát do bojů s ISIS, což potvrzuje i generál Jamaa Anad, velitel pozemních sil v provincii Salahudin, podle kterého poskytuje skupinu vyzbrojených bojovníků s auty. "Ztratila své bratry a manžely jako mučednice," říká krátce Anad.

Po výčtu všech útoků proti ní i ztrát milovaných osob, Um Hanadi řekla: "Bojovala jsem s nimi. Sťala jsem je, hlavy uvařila a spálila jejich těla."

Neomlouvá se za to, nesnaží se to racionalizovat. Nebylo to řečeno jako vychloubání, ale jako zpověď. "Vše je zdokumentováno," řekla. "Můžete to vidět na mé stránce na Facebooku."

Tak to reportér CNN zkontroloval. Mezi mnoha obrázky s ní a jejím mrtvými manžely, bojovníky a generály, tam byla i fotka Um v černé polní uniformě a šátku jak drží něco, co se zdá být čerstvě uřízlou hlavou. Další fotografie ukázuje dvě uťaté hlavy v hrnci na vaření. Na třetí fotografii, stojí Um mezi částečně spálenými mrtvolami. Není možné ověřit, zda jsou fotografie autentické nebo "photoshopované", ale je to tam.

Facebook / Wahida Mohamed

Um Hanadi sama sebe popisuje jako "rabat manzal", neboli ženu v domácnosti. Popřela zprávy médií, že je kadeřnicí, i když fotka na její stránce na Facebooku ji ukazuje bez šátku v místnosti, dost podobné kadeřnictví. Má dvě dcery ve věku 22 a 20. Jsou vyškoleny a připraveny k boji říká, ale v součané době mají plné ruce práce s péčí o své děti.

Když CNN dokončila rozhovor, doprovod Um Hanadi připravoval své pickupy. Reportér k jednomu přišel a uvnitř seděli 3 muži na předním sedadle. Jeden vytáhl ruční granát. "To je pro Daesh," řekl s použitím hanlivého termínu pro ISIS. "A tohle taky - na uříznutí jejich hlav," řekl řidič a vytáhl dlouhou mačetu z palubní desky.

Zdroj: CNN, India Live Today

 

Tagy článku