Irácké Ramádí je čištěno od islámistů

Irácké Ramádí je čištěno od islámistů
Autor fotografie: YouTube/screenshot/War Clashes
23 / 12 / 2015, 16:30

Irácký generál Usmán Ghánim dnes řekl, že město bude dobyto do několika dní. "V následujících dnech oznámíme dobrou zprávu o osvobození celého Ramádí," citovala ho televize.

Bagdád 23. prosince (ČTK) - Při útocích iráckého letectva zemřelo v irácké provincii Anbár a v kurdské Havídži osm členů vedení radikální organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom dnes irácká televize. Irácká armáda pokračuje ve městě Ramádí v boji s IS a snaží se dostat do centra tohoto střediska Anbáru.

Ramádí leží asi 100 kilometrů západně od Bagdádu a v rukou IS bylo od května. Dobytí Ramádí, které je střediskem provincie Anbár, bylo jedním z velkých vojenských úspěchů této organizace.

"Vstoupili jsme do centra Ramádí na několika frontách a začali jsme čistit obytné čtvrti. Naše jednotky postupují k vládnímu komplexu v centru a za podpory letectva se bojuje kolem něj," řekl podle agentury Reuters Numání. Irácká rozvědka odhaduje, že v centru Ramádí je 250 až 300 členů IS.

Irácká armáda v listopadu v okolí shromáždila 10.000 vojáků a Spojené státy daly k dispozici své poradce. Při nedávné návštěvě amerického ministra obrany Ashtona Cartera v Iráku se hovořilo také o poskytnutí útočných vrtulníků a dalších poradců, pokud o to Iráčané požádají.

Armáda v minulých týdnech vybojovala okrajové čtvrti Ramádí a obklíčila je ze tří stran ve snaze přerušit zásobovací trasy IS. Civilisté byli už začátkem prosince vyzváni, aby z centra odešli. Vytlačení bojovníků IS z Ramádí je označováno za předpoklad úspěšného boje o severoirácký Mosul, který příslušníci IS loni získali bez boje.

"Letadla F-16 při útocích v Anbáru a Havídži zabila desítky teroristů včetně osmi velitelů," oznámila televize. Provincie Anbár leží na západě Iráku a obývají ji hlavně sunnité, Havídža je centrem stejnojmenného okresu v kurské provincii Kirkúk.

Podle armády je postup pomalý, protože vláda do operace nasadila jenom armádní oddíly, tedy nikoli šíitské milice, jako tomu bylo při osvobozování dalšího významného města Tikrítu. Bagdád se chce podle agentury Reuters vyhnout kritice za porušení lidských práv, což byl případ Tikrítu. Armáda toto středisko provincie Saláhaddín dobyla v březnu, avšak s pomocí šíitských milicí. IS v tomto městě předtím zmasakroval stovky šíitů a milicionáři si pak vyřizovali účty v podobě masového vraždění, rabování a ničení majetku.

Pokud by se podařilo IS z Ramádí vytlačit, bylo by to podle Reuters pro irácké bezpečnostní síly velké povzbuzení. IS má pod svou kontrolu sever Iráku včetně tamního největšího města Mosulu. Ramádí leží na trase mezi Bagdádem a Mosulem a jeho dobytí se považuje za nezbytnou podmínku zahájení osvobozovací operace v Mosulu.

Tagy článku

-->