Irácké síly ovládly předměstí Kirkúku kontrolované Kurdy

Irácké síly ovládly předměstí Kirkúku kontrolované Kurdy
16 / 10 / 2017, 08:30

Irácké síly získaly kontrolu nad rozsáhlými oblastmi kolem města Kirkúk, které byly v rukou kurdských milicí. Ty vládním jednotkám nekladly odpor, uvedla dnes irácká státní televize. Z místa ale ohlásily střety obě strany.

Irácký premiér Hajdar Abádí nařídil svým vojákům, aby v Kirkúku zajistili bezpečnost ve spolupráci s místním obyvatelstvem a pešmergy, což je označení pro kurdské milice.

Na jih od Kirkúku na sebe vzájemně pálilo irácké a kurdské dělostřelectvo, sdělily agentuře AFP anonymní vojenské zdroje z obou stran. Agenturu AP informovali o palbě i někteří obyvatelé města. O žádných obětech ale zatím nejsou zprávy.

Pentagon následně vyzval irácké i kurdské síly, aby zabránily další eskalaci a neohrožovaly společný boj proti Islámskému státu (IS).  

Bezprostřední postup na Kirkúk zahájily vládní jednotky v neděli kolem půlnoci. Město a okolí bohaté na ropu kontrolovali pešmergové, kteří oblast v roce 2014 pomohli osvobodit od bojovníků IS.

Bagdád ale pešmergy vyzval, aby vrátili správu nad městem i celou provincií centrální irácké vládě, když Kurdové v září uspořádali referendum o své nezávislosti. Podpořilo ji až 90 procent hlasujících. Plebiscit se konal nejenom v kurdských autonomních provinciích, ale i v oblastech obývaných Kurdy a dosud formálně patřících pod iráckou správu, což je i případ Kirkúku.

Iráčtí Kurdové v neděli odmítli zrušit výsledek referenda a znovu Bagdádu nabídli řešit spor dialogem. Kvůli plebiscitu hrozí u Kirkúku ozbrojený střet kurdských a iráckých jednotek.

Irácká vláda v neděli vydala prohlášení, podle něhož Kurdové povolali do Kirkúku bojovníky Strany kurdských pracujících (PKK), označované za teroristickou organizaci. Bagdád tento krok označil za "vyhlášení války". Kurdské vedení však tvrzení vlády popřelo.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku