Irácké síly ovládly předměstí Kirkúku kontrolované Kurdy

Irácké síly ovládly předměstí Kirkúku kontrolované Kurdy
16 / 10 / 2017, 08:30

Irácké síly získaly kontrolu nad rozsáhlými oblastmi kolem města Kirkúk, které byly v rukou kurdských milicí. Ty vládním jednotkám nekladly odpor, uvedla dnes irácká státní televize. Z místa ale ohlásily střety obě strany.

Irácký premiér Hajdar Abádí nařídil svým vojákům, aby v Kirkúku zajistili bezpečnost ve spolupráci s místním obyvatelstvem a pešmergy, což je označení pro kurdské milice.

Na jih od Kirkúku na sebe vzájemně pálilo irácké a kurdské dělostřelectvo, sdělily agentuře AFP anonymní vojenské zdroje z obou stran. Agenturu AP informovali o palbě i někteří obyvatelé města. O žádných obětech ale zatím nejsou zprávy.

Pentagon následně vyzval irácké i kurdské síly, aby zabránily další eskalaci a neohrožovaly společný boj proti Islámskému státu (IS).  

Bezprostřední postup na Kirkúk zahájily vládní jednotky v neděli kolem půlnoci. Město a okolí bohaté na ropu kontrolovali pešmergové, kteří oblast v roce 2014 pomohli osvobodit od bojovníků IS.

Bagdád ale pešmergy vyzval, aby vrátili správu nad městem i celou provincií centrální irácké vládě, když Kurdové v září uspořádali referendum o své nezávislosti. Podpořilo ji až 90 procent hlasujících. Plebiscit se konal nejenom v kurdských autonomních provinciích, ale i v oblastech obývaných Kurdy a dosud formálně patřících pod iráckou správu, což je i případ Kirkúku.

Iráčtí Kurdové v neděli odmítli zrušit výsledek referenda a znovu Bagdádu nabídli řešit spor dialogem. Kvůli plebiscitu hrozí u Kirkúku ozbrojený střet kurdských a iráckých jednotek.

Irácká vláda v neděli vydala prohlášení, podle něhož Kurdové povolali do Kirkúku bojovníky Strany kurdských pracujících (PKK), označované za teroristickou organizaci. Bagdád tento krok označil za "vyhlášení války". Kurdské vedení však tvrzení vlády popřelo.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace